Zasłużony dla Zdrowia Narodu - 2018 - Szkoła Policji w Pile

Zasłużony dla Zdrowia Narodu

Krew ludzka z punktu widzenia biologii to płynna tkanka ustrojowa. Mimo niesamowitego rozwoju medycyny nie udało się jeszcze zastąpić jej żadną inną substancją ani wyprodukować zamiennika. Jednocześnie jest niezbędna w czasie operacji ratujących życie i na jej bazie produkowane są leki często nieposiadające swoich zamienników. Jedyną znaną fabryką tego środka, krwi ludzkiej, jest nasz organizm. Dlatego bywa ona nazywana darem życia.

Zdrowy organizm ludzki regeneruje utraconą krew. Każdy, kto ukończył 18 lat, jest zdrowy i chce się podzielić darem życia z innymi – może to zrobić, może zostać dawcą krwi. Krew jednocześnie nie może być długo przechowywana, a niektóre jej preparaty mają okres ważności liczony wręcz w pojedynczych dobach. Dlatego tak ważne jest, by liczba chętnych do oddawania krwi była stale wysoka.

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na pewne przywileje związane z tym zajęciem. Jednak najważniejsza zawsze jest świadomość ratowania ludzkiego życia. Po uzyskaniu wszystkich trzech stopni odznak Honorowego Dawcy Krwi, by zachęcić do dalszego aktywnego działania na rzecz krwiodawstwa, minister zdrowia, w uznaniu wybitnych zasług, nadaje odznaczenia wieloletnim dawcom. W ubiegłym tygodniu, po oddaniu przeszło 40 litrów krwi, uhonorowany medalem Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu został sierż. szt. Radosław Słabaczewski, młodszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej. Odznaczenie nadał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, a w jego imieniu wręczył je Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, lek. med. Krzysztof Olbromski.

 

ZSK/Sebastian Wegner