Nowe samochody w pilskiej Szkole - 2018 - Szkoła Policji w Pile

Nowe samochody w pilskiej Szkole

Toyota Auris Hybrid Touring Sports oraz Kia Ceed Kombi - to nowe samochody, które zostały zakupione przez Szkołę w ramach zakupów własnych. Pierwszy z nich to nowoczesny radiowóz oznakowany, drugi natomiast - to samochód osobowy nieoznakowany. Obydwa są w wersji kombi.

Na ulicach widać ich coraz więcej, w Policji jest to jeszcze rzadkość. Mowa o nowoczesnym napędzie hybrydowym. Nowo zakupiony radiowóz posiada właśnie takie rozwiązanie technologiczne. Do największych jego zalet należy ekologia i ekonomia użytkowania (ma to znaczenie szczególnie w takich warunkach, w jakich użytkowane są radiowozy oznakowane w Szkole Policji w Pile, czyli w warunkach miejskich).

Na łączną moc układu hybrydowego (136 KM) składa się działanie 99-konnego silnika benzynowego oraz silnika elektrycznego, który generuje maksymalnie 80 KM. Całą pracę układu (oraz jego poszczególnych jednostek) można obserwować na ekranie, w tym również moment odzyskiwania energii. Dodatkowo, za pomocą odpowiedniej funkcji w dźwigni zmiany biegów, można spotęgować odzyskiwanie energii, co jest odczuwalne w chwili hamowania silnikiem (wykorzystuje się to głównie podczas zjazdu ze wzniesień).

Auto jest wyposażone w szereg elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników, między innymi w siedem poduszek powietrznych, układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, układ rozpoznawania znaków drogowych czy automatyczne światła drogowe. Na komfort użytkowania niewątpliwy wpływ mają takie elementy jak bezstopniowa przekładnia CVT, automatyczna klimatyzacja czy kamera cofania.

Warto podkreślić, ze samochody hybrydowe charakteryzują się mniejszą podatnością na awarie, głównie z tej przyczyny, że nie ma w nim podzespołów, które w nowoczesnych samochodach (szczególnie z silnikami diesla) przysparzają wielu kłopotów (w tym np. turbiny, dwumasowego koła zamachowego czy chociażby sprzęgła, alternatora, rozrusznika czy pasków klinowych). Ponadto, charakterystyczne jest mniejsze zużycie klocków i tarcz hamulcowych z uwagi na to, że układ hybrydowy wspomaga hamowanie.

 

Drugi z zakupionych samochodów jest wyposażony w silnik benzynowy o mocy 135 KM w wersji kombi. Wybór wersji nadwoziowej nie jest przypadkowy – wiele wyjazdów służbowych wiąże się z przejazdem co najmniej kilku osób. Policjanci i pracownicy podróżują po kraju, biorąc udział w licznych odprawach i szkoleniach (zarówno jako słuchacze, jak i prelegenci), często kilkudniowych, z koniecznością przewozu umundurowania służbowego.

Auto cechuje również przestronność i bogate wyposażenie, wśród którego można znaleźć klimatyzację dwustrefową, system nawigacji satelitarnej, kamerę cofania, podgrzewane fotele przednie i podgrzewaną kierownicę, elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne czy zestaw głośnomówiący bluetooth.

 

Niewątpliwym atutem zakupionych samochodów jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa biernego i czynnego. Warto wspomnieć, że obydwa uzyskały maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Są to pojazdy zaawansowane technicznie, w których zastosowano kilkanaście różnych systemów mających na celu wspomaganie kierowcy oraz wpływających wprost na bezpieczeństwo podróżowania.

 

Robert Bartol