Tradycja a bezpieczeństwo pilskich seniorów

Na zaproszenie prezesa Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile dr. n. med. Pawła Wiszniewskiego, już po raz siódmy funkcjonariusze Szkoły: nadkom. Michał Zielonka, zastępca kierownika Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych oraz podinsp. Zbigniew Bogusz, starszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej, przeprowadzili prelekcję dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. Tę kilkuletnią serię spotkań skierowanych do pilskich seniorów zapoczątkowała nasza koleżanka, animatorka kultury ze Szkoły Policji w Pile, śp. Anna Fons.

 

Jak co roku, biorąc pod uwagę powagę zagadnień oraz audytorium, głównym celem spotkania było przypomnienie i podniesienie poziomu świadomości zagrożeń, na jakie są narażeni seniorzy, w szczególności w okresie przedświątecznym. Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z przestępczą działalnością sprawców w obszarze kradzieży, kradzieży kieszonkowych, dokonywanych w rożnych miejscach, np. w sklepach, bankach, szpitalach, bazarach, komunikacji miejskiej.

 

Ponadto, uczestnikom przypomniano, że oszustwa, o których często mówi się w mediach są nadal aktualne i stosowane przez sprawców, jak np. oszustwo metodą na wnuczka, urzędnika, akwizytora, policjanta, a także o sposobach przestępczego prowadzenia wszelkiego rodzaju promocji pokazów, degustacji, które tylko z pozoru są darmowe oraz zakupu leków niewiadomego pochodzenia.

 

Nowością spotkania był fakt, iż uczestnicy spotkania musieli wspólnie wypracować algorytm postępowania w przypadku zaistnienia przestępczego działania sprawcy. Prowadzącym nie umknęła też istotna kwestia bezpieczeństwa seniora w domu, w tym nie tylko nie wpuszczania obcych, ale i kwestie bezpieczeństwa związanego z sezonem grzewczym. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony seniorów, dużą liczbą nurtujących pytań oraz wieloma wspomnieniami o naszej koleżance - śp. Ani Fons.

 

 

Zbigniew Bogusz, Leszek Koźmiński

Powrót na górę strony