Bezpieczeństwo dokumentów

Bezpieczeństwo dokumentów publicznych i ich prawidłowa weryfikacja to wspólny cel działań wielu służb i narodowego producenta dokumentów, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Szkoła Policji w Pile również włącza się w przedsięwzięcia poświęcone tej tematyce.

W konferencji organizowanej przez Centrum Edukacji i Szkoleń PWPW wzięli udział komendant Szkoły insp. Beata Różniak-Krzeszewska i zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Leszek Koźmiński.

Tematem wiodącym konferencji było bezpieczeństwo dokumentów publicznych jako element bezpieczeństwa państwa i obywateli. Jednym z sześciu referentów był podinsp. Leszek Koźmiński, który na przykładzie własnych badań pismoznawczych i materiałów wybranego postępowania przygotowawczego, zaprezentował wyjątkowy zestaw fałszerstw dokumentów uprawniających do uczenia w szkole średniej. W swoim wystąpieniu podkreślił też przyszłą, istotną rolę jednostek szkoleniowych, które - na mocy procedowanej przez rząd RP ustawy o dokumentach publicznych - staną przed ważnym zadaniem wyposażenia funkcjonariuszy publicznych w odpowiednią wiedzę i narzędzia, mające na celu weryfikację szerokiej gamy dokumentów, znajdujących się w obrocie gospodarczym i urzędowym.

Szkoła Policji w Pile, sprofilowana na służbę kryminalną, ma nadzieję odegrać ważną rolę w tym procesie budowania bezpiecznego państwa.

Jacek Słoński