Międzyresortowe ćwiczenia

W dniu 23 listopada w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyła się konferencja oraz ćwiczenia praktyczne z udziałem wydzielonych sił i środków Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Pionu Profilaktyki i Organizacji Szkolenia Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przewodnia tematyka przedsięwzięcia dotyczyła czynności techniczno-kryminalistycznych na miejscu wypadku lotniczego.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele Prokuratury Okręgowej ds. Wojskowych w Warszawie oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej, kom. Paweł Leśniewski i asp. szt. Marcin Mańczak, przedstawili uczestnikom spotkania referaty: „Czynności na miejscu wypadku lotniczego”, „Działania Policji w przypadku katastrofy statku powietrznego” i „Rozpoznawanie, zabezpieczanie oraz możliwości wykrywcze śladów entomologicznych”.

Następnego dnia, na terenie 42. Bazy Lotniczej odbyły się zajęcia praktyczne, w których, pod okiem naszych nauczycieli oraz doświadczonych praktyków Żandarmerii Wojskowej, CLKP i KWP w Radomiu, ćwiczono wybrane aspekty ujawniania i zabezpieczania śladów na tego typu miejscach zdarzeń.

Paweł Leśniewski, Leszek Koźmiński