Kolejne „katastrofy” za nami

Za nami kolejne edycje doskonalenia zawodowego z zakresu kryminalistycznego badania miejsca katastrofy/wypadku w ruchu lądowym lub powietrznym. Uczestnikami dwóch listopadowych przedsięwzięć byli funkcjonariusze Policji i przedstawiciele prokuratury z obszaru działania KWP w Gdańsku i KWP w Gorzowie Wlkp.

Uczestnicy szkolenia mieli niepowtarzalną szansę, dzięki nauczycielom Zakładu Służby Kryminalnej oraz przedstawicielom Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, zapoznać się z obowiązującymi przepisami regulującymi działania i współpracę różnych instytucji na miejscach zdarzeń w przypadku katastrofy/wypadku w ruchu, w wyniku której nastąpiła śmierć, obrażenia ciała wielu osób lub szkoda w mieniu w wielkich rozmiarach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w terenie, podczas których można było praktycznie przećwiczenie oględziny miejsca zdarzenia o złożonym charakterze organizacyjnym, w tym przypadku katastrofy lotniczej. Cennym doświadczeniem była wymiana informacji i praca ramię w ramię funkcjonariuszy Policji i przedstawicieli prokuratury. Wysokie oceny zyskały także zajęcia teoretyczne, podczas których zostały omówione przykłady realizowanych czynności służbowych w ramach postępowań przygotowawczych dotyczących katastrof.

Leszek Koźmiński