Podziel się życiem - 2017 - Szkoła Policji w Pile

Podziel się życiem

W ramach akcji „Podziel się życiem” przedstawiciele Regionu IPA przy Szkole Policji w Pile, MTS „Drużyny Szpiku” KGHM - koordynator Drużyny Szpiku z Poznania Maria Homan, Joanna Archaniołowicz, Elżbieta Żurek, Klaudia Sypniewska przeprowadzili prelekcję na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Akcja miała na celu rozpropagowanie idei rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Maria Homan wyjaśniła, jakie znaczenie ma ta rejestracja oraz szczegółowo omówiła procedurę dotyczącą rejestracji osób jako potencjalnych dawców.

Najistotniejszym elementem prelekcji było wystąpienie dawców oraz biorców szpiku, tj.: Joanny Archaniołowicz - dwukrotnego biorcy szpiku i Elżbiety Żurek, która 16 lat temu oddała szpik z talerza kości biodrowej. Ciekawostką było to, że szpik pani Elżbiety jako  pierwszy został przekazany biorcy spoza Polski. Jako ostatnia głos zabrała Klaudia Sypniewska, studentka  PWSZ w Pile, która 4 lata temu oddała szpik metodą separacji z krwi obwodowej.

Funkcjonariusze ze Szkoły Policji w Pile: Agnieszka Kuszyk, Janusz Trzyna, Artur Mazur, Monika Tuczyńska zorganizowali w ramach prelekcji zbiórkę krwi dla Wiesława Ferenca - funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, postrzelonego podczas akcji w Inowrocławiu.

Dziękujemy policjantom, studentom, uczniom i wszystkim tym, którzy przyłączyli się do akcji, podczas której zebrano blisko 12 litrów krwi oraz zarejestrowano 24 osoby jako potencjalnych dawców szpiku.

 

Artur Mazur