DVI

Młodszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile, st. asp. Małgorzata Krzyżan uczestniczyła w zorganizowanym przez CEPOL szkoleniu poświęconym identyfikacji ofiar katastrof (Disaster Victim Identyfication).

W przedsięwzięciu, które odbyło się w dniach 10-13 października uczestniczyło 36 przedstawicieli z 26 państw.

Szkolenie odbywało się na terenie Escola De Policia Judiciaria w Lourdes (Portugalia). W trakcie zajęć uczestnicy wykorzystywali materiały opracowane przez INTERPOL, służące do realizacji zadań podczas identyfikacji ofiar katastrof.

Były to: tzw. żółta karta (Ante Mortem) z danymi osób przed śmiercią, które mogły być ofiarami katastrofy oraz tzw. różowa karta (Post Mortem) w formie notesu, dotycząca identyfikacji ofiar katastrof po ich śmierci. Notes Post Mortem wyposażony jest w kodowane numery, na których znajduje się symbol czynności „PM” – Post Mortem, kod kraju (dla Polski 48), w którym doszło do katastrofy, nr kolejny zabezpieczonego ciała, części ciała, przedmiotu, oraz miejsca na zapisanie symbolu sektora, w którym pracował zespół.

W ostatnim dniu uczestnicy kursu odwiedzili Policia Judiciara w Lizbonie i zwiedzili obiekty, gdzie prowadzone są badania identyfikacyjne z różnych dziedzin (odpowiednik Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji).

Uczestnictwo w kursie DVI pozwoliło na zdobycie wiedzy i doświadczenia w pracy na arenie międzynarodowej, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie poziomu przekazywanej wiedzy na kursach specjalistycznych prowadzonych przez Szkołę Policji w Pile, a w szczególności w ramach centralnego doskonalenia zawodowego z zakresu kryminalistycznego badania miejsca katastrofy/wypadku w ruchu lądowym/powietrznym.

Marzena Brzozowska