Bezpieczeństwo dokumentów publicznych

W dniu 13 października 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo dokumentów publicznych”. Organizatorami tego przedsięwzięcia było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Poczta Polska oraz Instytut Służby Kryminalnej WBW Wyższej Szkoły Policji.

Konferencja została połączona z uroczystą inauguracją pierwszej edycji studiów podyplomowych w zakresie: bezpieczeństwa dokumentów publicznych, rozpoczynających kampanię informacyjno-szkoleniową dotyczącą zagadnień związanych z budowanym systemem bezpieczeństwa dokumentów.

W przedsięwzięciu, które otwierał w roli gospodarza Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk, wzięło udział szerokie grono gości, na czele z minister dr Edytą Bielak-Jomaa – Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, ministrem Tomaszem Zdzikotem – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Piotrem Woyciechowskim – Prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., Tomaszem Dąbrowskim – członkiem Zarządu Poczta Polska S.A. oraz licznie przybyłymi przedstawicielami: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Notarialnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Związku Banków Polskich, Związku Powiatów Polskich, Policji, Straży Granicznej, Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz ośrodków naukowych i akademickich.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń związanych z bezpieczeństwem dokumentów. Wystąpienia wygłosili przedstawiciele instytucji związanych z tematem przewodnim spotkania zarówno ze środowisk naukowych, jak i producentów dokumentów zabezpieczonych oraz służb zajmujących się przedmiotową problematyką.

Szkołę Policji w Pile reprezentowali Komendant Szkoły insp. Beata Różniak-Krzeszewska i zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Leszek Koźmiński.

Obecność na konferencji przedstawicieli Szkoły miała istotne znaczenie dla planowanych przedsięwzięć dydaktycznych, zwłaszcza w przededniu przyjęcia ustawy o dokumentach publicznych. Kursy specjalistyczne realizowane w naszej szkole, a skierowane do funkcjonariuszy służby kryminalnej, muszą nieustannie reagować na nowe zjawiska przestępczości przeciwko dokumentom publicznym oraz uwzględniać aktualne standardy w zakresie zabezpieczania dokumentów publicznych.

Autor: Jacek Czechowski, zdjęcia: WSPol w Szczytnie