Współczesne formy handlu ludźmi

Niewątpliwie, jednym z najtrudniejszych problemów współczesnego świata jest zjawisko handlu ludźmi. Proceder ten dla wielu osób jest niedostrzegalny z uwagi na niską świadomość społeczną. Jednak zaznaczyć należy, że ofiarą handlu ludźmi może stać się prawie każdy człowiek.

Intensyfikacja zjawiska jest wypadkową wielu czynników, mniej lub bardziej związanych ze zróżnicowaniem regionów świata, a także statusem zamieszkujących tam osób. Handel ludźmi jest zjawiskiem ponadpaństwowym, dotykającym społeczność międzynarodową, a istotnym czynnikiem wpływającym na szybki wzrost tego procederu jest globalizacja. Przestępstwo handlu ludźmi w obecnym okresie rozwija się i przechodzi podobnie jak inne rodzaje przestępstw, proces ewolucji związany z dostosowaniem się do panującej rzeczywistości i zwiększeniem skuteczności działań przestępczych.

Nie ulega wątpliwości, że organizowanie handlu ludźmi należy do dochodowych form działalności przestępczej. Szacuje się, że tylko w Europie jest około 140 000 ofiar handlu ludźmi, co generuje roczny przychód brutto dla ich wyzyskiwaczy w wysokości 3 mld USD. Przy przeciętnym okresie wyzysku wynoszącym dwa lata oznacza to ponad 70 000 nowych ofiar rocznie. Nie ulega wątpliwości, że największe zyski w tak zwanym „łańcuchu” z procederu handlu ludźmi osiągają zleceniodawcy, a w następnej kolejności werbownicy oraz pomocnicy.

Przedmiotowa problematyka została przybliżona słuchaczom Szkoły Policji w Pile w dniu 13 września w czytelni szkolnej biblioteki podczas wykładu podinsp. Krzysztofa Sawickiego starszego wykładowcy – trenera oraz autora wielu publikacji książkowych i artykułów w czasopismach z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępstwa handlu ludźmi.

Ewa Kryszewska - Rzanny

Powrót na górę strony