Bezpieczne wakacje przedszkolaka

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.

Tymi słowami Jana Pawła II powinien kierować się każdy rodzic, opiekun, wychowawca. Bezpieczeństwo dzieci jest istotnym aspektem spokoju i stabilizacji rodziny. Podczas wakacji spędzanych w domu, w trakcie wyjazdów nad morze czy jezioro, w góry, na kolonie, obóz czy do rodziny, dzieci mogą znaleźć się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Społeczny obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej oraz właściwej opieki wychowawczej spoczywa na nas wszystkich. Z tego właśnie powodu, wykładowcy z pilskiej Szkoły Policji zorganizowali w Przedszkolu Niepublicznym „CARITAS” w Pile spotkanie profilaktyczne na temat bezpieczeństwa podczas wakacyjnego odpoczynku.

Na spotkaniu przekazano dzieciom informacje na temat bezpiecznego zachowania się na drodze oraz postępowania w przypadku znalezienia się w sytuacji niebezpiecznej. Zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po niej w przypadku braku chodnika, jak również poruszania się po drodze dla rowerów, przekazano przedszkolakom poprzez zaprezentowanie filmu, pogadankę oraz zabawę.

Na zakończenie spotkania dzieci zapoznały się z umundurowaniem policyjnym oraz ze sprzętem służbowym, co wzbudziło wśród nich szczególną radość i entuzjazm.

Sebastian Wegner