Walka z kradzieżą sygnału telewizyjnego

Data publikacji 25.04.2017

„Walka z kradzieżą sygnału telewizyjnego. Przestępczość skierowana przeciwko własności intelektualnej” Pod takim tytułem odbyła się w dniach 19-20 kwietnia w Szkole Policji w Pile piąta już konferencja poświęcona zwalczaniu przestępczości intelektualnej, zorganizowana przy współudziale Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Stowarzyszenia SYGNAŁ.

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób. Otwierając konferencję, insp. Mariusz Wiatr - Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile powitał obecnych przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Prokuratury, Stowarzyszenia SYGNAŁ i Koalicji Antypirackiej, przedstawicieli palestry adwokackiej oraz jednostek organizacyjnych Policji (Komendy Głównej Policji, szkół Policji i garnizonów wojewódzkich) - ekspertów, teoretyków i praktyków.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. podinsp. Mariusz Lenczewski - Zastępca Dyrektora Biura do Walki z Cyberprzestępczością, Teresa Wierzbowska - Prezes Zarządu Stowarzyszenia SYGNAŁ, Wojciech Ryżowski – Naczelnik Wydziału Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów oraz Piotr Niemczyk – były Zastępca Dyrektora Zarządu Wywiadu UOP. Gościem honorowym konferencji był Vincent Seversky, autor wielu książek o tematyce sensacyjnej.

Podczas obrad wygłoszono następujące referaty:

• „Dlaczego musimy chronić prawa autorskie? Perspektywa twórców” – wystąpienie gościa specjalnego konferencji Vincenta Severskiego

• „Rodzinny proceder – casestudy” - st. asp. Marcin Chwienda Wydział do Walki
    z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie,

• „Streaming, shearing, hosting, ciekawe przypadki w 2016 roku– zagadnienie, problemy, sukcesy” – Jarosław Mojsiejuk - Stowarzyszenie Sygnał,

• „Rola GIIF w zakresie zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko własności intelektualnej" - Wojciech Ryżowski - Naczelnik Wydziału Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów,

• „Anonimizacja płatności za usługi świadczone w SIECI" - st. sierż. Radosław Słabaczewski Zakład Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile,

• „Pośrednicy płatności jako elementy w procesie prania pieniędzy część 1 i 2”- Krzysztof Wójcik - Prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie, Krzysztof Mucha - Komisja Nadzoru Finansowego,

• „Na czym polegają działania pokrzywdzonych w stosunku do pośredników płatności (usługi o podwyższonej opłacie - sms premium, pośrednicy internetowi, karty płatnicze), czyli c.d. Follow the money” - Teresa Wierzbowska, Agnieszka Rauch-Stachowicz - Stowarzyszenie Sygnał,

• „Modele biznesowe działalności serwisów pirackich” – Piotr Niemczyk - ekspert w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej,

• „Zjawisko nadużyć telekomunikacyjnych. Mechanizmy przestępstw” -mec. Maciej  Mackiewicz - Orange,

• „Rynek nielegalnego oprogramowania  z uwzględnieniem zamówień publicznych” – Krzysztof Janiszewski - Ekspert IPR,

• „Naruszenie praw autorskich do programów komputerowych w praktyce sądowej – przegląd najnowszych orzeczeń sądów polskich i europejskich” - adw. Paweł Sawicki - Sołtysiński, Kawęcki & Szlęzak - Business Software Alliance,

• „Tryb uzyskania danych osobowych sprawcy czynu niedozwolonego popełnionego w Internecie – środki dostępne poza procedurą karną. Elementy teorii i praktyki.” -mec. Mikołaj Wojtal - Związek Producentów Audio-Video.

W trakcie wieczoru autorskiego Vincenta Severskiego, prowadzonego przez Piotra Niemczyka, przeprowadzono zbiórkę na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

Konferencja na stałe wpisana w kalendarz naukowo-kulturalny Szkoły Policji w Pile jest niepowtarzalną okazją do spotkań i wymiany doświadczeń przez osoby z instytucji zajmujących się z mocy prawa ściganiem przestępczości skierowanej przeciwko własności intelektualnej oraz tych instytucji, które swą działalnością wspierają ten proces, szczególnie poprzez dzielenie się wiedzą w tej jakże trudnej i skomplikowanej materii.

Mariusz Miernowski