Przemoc rówieśnicza w sieci

Coraz więcej nastolatków w Polsce staje się ofiarami cyberprzemocy - internetowej przemocy rówieśniczej realizowanej za pomocą mediów społecznościowych. Osoby w wieku 12-15 lat wielokrotnie są celem internetowego nękania, jednak niewiele ofiar takiego działania jest gotowa do poinformowania o tym rodziców czy też zaufanego dorosłego.

Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni mieć wgląd w to, z czym i z kim dzieci mają do czynienia w Sieci. Najważniejsze jest dbałość o codzienne dobre relacje z własnym dzieckiem. Tylko dzięki takim związkom będziemy mogli zaobserwować czy nic złego z naszymi dziećmi. Takie pozytywne relacje rodzinne zwiększają szanse na to, że młody człowiek w razie kłopotów sam przyjdzie do nas i opowie o swoim problemie. Często młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich niektóre zachowania, czynione choćby dla żartu, jak np. zrobienie zdjęcia koleżance lub koledze, przerobienie go, a następnie umieszczenie go ze złośliwym komentarzem na portalu, blogu, może nie tylko zniszczyć życie znajomym, ale jest karalne jako przestępstwo. Należy więc młodym ludziom nieustannie uświadamiać, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a raz umieszczony materiał w Sieci – zdjęcie czy film – nie jest łatwo definitywnie skasować. Nierzadko zaczyna on żyć swoim życiem, kopiowany przez innych użytkowników, czyniąc niemałe zło.

Dlatego też podinsp. Zbigniew Bogusz i mł. asp. Magdalena Gruszczyńska, nauczyciele Zakładu Służby Kryminalnej, w ostatnich dniach przeprowadzili z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile, jak również rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, pogadankę na temat przemocy w Sieci, która realnie zagraża wszystkim jej użytkownikom - dzieciom i dorosłym.

Magdalena Gruszczyńska, Leszek Koźmiński

 

Powrót na górę strony