Cyberprzemoc

Cyberprzemoc jest współcześnie najszybciej rozwijającym się zagrożeniem. Nowoczesna technologia to nie tylko zabawa, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy czy łatwego dostępu do nieodpowiednich treści.

W odróżnieniu od przemocy powszechnie znanej jako fizyczna, zjawisko cyberprzemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy. Na znaczeniu traci „siła” sprawcy mierzona jego cechami fizycznymi lub społecznymi. Atutem staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają media elektroniczne. Dlatego też przemoc z użyciem mediów elektronicznych – choć dokonywana w wirtualnym świecie, potrafi realnie wyrządzić bardzo dużą krzywdę.

W związku z powyższym 9 marca w bibliotece Szkoły Policji w Pile podinsp. Zbigniew Bogusz i mł. asp. Magdalena Gruszczyńska, nauczyciele Zakładu Służby Kryminalnej, przeprowadzili wykład dla słuchaczy kursu zawodowego podstawowego i specjalistycznego pt. „Uwarunkowania prawno-kryminalistyczne - cyberprzemoc”

Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie obecnej coraz liczniej we współczesnym świecie formy przestępstwa oraz metod jego zwalczania. Ponadto, celem spotkania była promocja najnowszych zbiorów biblioteki, dotyczących cyberprzestępczości. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, co pozwoliło wskazać słuchaczom literaturę, stanowiącą zaplecze dydaktyczne Szkoły i pozwalającą na poszerzenie wiedzy funkcjonariuszy Policji.

Leszek Koźmiński

Powrót na górę strony