Odprawa koordynatorów ds. techniki kryminalistycznej

Na przełomie lutego i marca w Szkole odbyła się odprawa wojewódzkich koordynatorów ds. techniki kryminalistycznej wszystkich garnizonów Policji. Odprawę prowadzili p.o. Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, insp. Adam Frankowski oraz Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile, insp. Mariusz Wiatr.

Wojewódzcy koordynatorzy ds. techniki kryminalistycznej przedstawili aktualny stan komórek techniki kryminalistycznej oraz omówili plany dotyczące zmiany i dostosowania struktur komórek techniki kryminalistycznej do zasad i standardów ich funkcjonowania zgodnie z obowiązującą decyzją Komendanta Głównego Policji. Ważnym punktem odprawy było także wskazanie planowanych na rok 2017 ocen jakości pracy wybranych komórek techniki kryminalistycznej w kraju.

Przedstawiciele Szkoły Policji w Pile i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zaprezentowali ofertę dydaktyczną skierowaną do techników kryminalistyki i omówili wyniki ich kształcenia w poprzednim roku. Ponadto, insp. Adam Frankowski przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania komórek techniki kryminalistycznej w 2016 roku, zaś pełnomocnik Dyrektora CLKP ds. Techników Kryminalistyki mł. insp. Piotr Trojanowski zaprezentował zagadnienia związane z organizacją w 2017 roku kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Służby Kryminalnej oraz V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Miejsce Zdarzenia”. Omówiono także stan projektu pt. „Wspólnie przeciwko przestępczości przez edukację” realizowanego przez CLKP w ramach Programu Erasmus+, a przeznaczonego dla biegłych i techników kryminalistyki z Polski, Czech i Słowacji. Część odprawy poświęcono także dyskusji nad zmianami w programie kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki (KDTK) oraz rozpoczęciem prac nad przygotowaniem podręcznika dobrych praktyk pracy technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia.

Uczestniczący w odprawie Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego KGP nadkom. Michał Białęcki omówił możliwości analityczne i sprawozdawcze Elektronicznego Rejestru Czynności Techniczno-Kryminalistycznych.

Leszek Koźmiński