Podziel się życiem - 2016 - Szkoła Policji w Pile

Podziel się życiem

Przedstawiciele Regionu IPA przy Szkole Policji w Pile, MTS „Drużyny Szpiku” KGHM, koordynator Drużyny Szpiku z Poznania Maria Homan oraz przedstawiciel słuchaczy Szkoły Policji w Pile Karolina Kośla w ramach prowadzonej akcji „Podziel się życiem” odwiedzili Edukację Lubasz im. I. J. Paderewskiego, która w ramach kształcenia młodzieży prowadzi klasy o profilu policyjno-wojskowym.

W ramach odwiedzin została przeprowadzona prelekcja dla uczniów. Maria Homan szczegółowo wyjaśniła młodzieży procedurę dotyczącą rejestracji osób jako potencjalnych dawców szpiku, natomiast Monika Tuczyńska (wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej SP w Pile oraz przedstawiciel MTS „Drużyna Szpiku” KGHM) zaprezentowała pasje sportowe, które na szeroką skalę są prowadzone w celu pomagania osobom potrzebującym. Dodatkowo Artur Mazur oraz Janusz Trzyna (wykładowcy ZSK SP w Pile oraz przedstawiciele regionu IPA przy SP w Pile) opowiedzieli o stowarzyszeniu IPA oraz wytłumaczyli znaczenie hasła przewodniego IPA „Servo per amikeco”. Podkreślili również, jakie są zobowiązania wynikające z noszenia munduru z dystynkcjami państwowymi oraz z roty ślubowania.

Najistotniejszym elementem prelekcji było wystąpienie Karoliny Kośli, która opowiedziała swoją przygodę z oddaniem szpiku dla nieznanej sobie osoby. Karolina, będąc w 2011 roku na kursie podstawowym w Szkole Policji w Pile, rozpoczęła swoją przygodę, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku. Po pięciu latach Karolina wróciła ponownie do Szkoły w celu podwyższenia swoich kwalifikacji, i w tym też czasie otrzymała telefon z informacją, że może zostać dawcą szpiku. Pod koniec listopada br. oddała szpik z talerza biodrowego. W czasie wystąpienia pokazała uczniom legitymację oraz odznaczenie honorowego dawcy szpiku.

Monika Tuczyńska i Janusz Trzyna

  • Wolontariusze "Drużyny Szpiku"