Oszustwa na Allegro - 2016 - Szkoła Policji w Pile

Oszustwa na Allegro

Metody działania sprawców oszustw związanych z wykorzystaniem funkcjonalności serwisu aukcyjnego Allegro ...

Podszywanie się pod kupujących i sprzedających, kradzież tożsamości, phishing i oszustwa nigeryjskie, a także bezpieczeństwo transakcji internetowych, Program Ochrony Kupujących, Program Współpraca w Ochronie Praw, „podziemie internetowe” (tzw. darknet), waluty wirtualne typu bitcoin i system komunikowania się Policji, w ramach współpracy, z Działem Zaufania i Bezpieczeństwa Grupy Allegro, to zagadnienia, które zostały poruszone podczas prelekcji, w której w dniu 23 listopada br. uczestniczyli słuchacze kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo - śledcze i operacyjno - rozpoznawcze. Zajęcia przeprowadził Mariusz Tokarski – specjalista ds. bezpieczeństwa transakcji Grupy Allegro.

Do zadań Grupy Allegro należy między innymi udzielanie odpowiedzi na zapytania dotyczące wszelkich nadużyć prawa związanych z transakcjami zawieranymi za pośrednictwem serwisów allegro.pl i otomoto.pl. Ponadto, reprezentowanie serwisu przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, jak również działalność edukacyjna, w tym szkolenie funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Allegro.pl to największy serwis transakcji on-line w Europie Środkowo-Wschodniej, a ponieważ skala przestępstw dokonywana za jego pośrednictwem jest dość duża, stanowi to problem nie tylko dla Grupy Allegro i kupującego, ale i dla samej Policji, która zmaga się z tego rodzaju przestępczością, prowadząc postępowania przygotowawcze. 

Jest to już kolejna edycja tego rodzaju wykładów, gdzie słuchacze mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu Internetu.

 

Hanna Bigielmajer