Canal + Discovery w naszej Szkole - 2016 - Szkoła Policji w Pile

Canal + Discovery w naszej Szkole

Wizyta ekipy filmowej związana była z nagraniem materiału do jednego z odcinków z serii pt. „Marzyciele”, poświęconej najważniejszym współczesnym przedstawicielom kultury, przygotowywanej dla telewizji Canal+ Discovery. Odcinek ten będzie prezentował postać Katarzyny Bondy, jednej z najlepszych pisarek współczesnych, nazywanej „królową polskiego kryminału”.

Duża część programu powstała w Szkole Policji w Pile. Stało się tak dlatego, ponieważ autorka w wyjątkowy sposób podchodzi do realizmu swoich powieści. Jako doświadczona pisarka, wcześniej znakomita dziennikarka, autorka m.in. słynnych „Polskich morderczyń”. W swoich kryminałach dba o każdy szczegół, także ten poświęcony policyjnej pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kryminalistycznej, które to elementy możemy odnaleźć w takich powieściach, jak: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” i w planowanym „Czerwonym pająku”.

Od wielu lat, jej najlepsi konsultanci to funkcjonariusze Szkoły: podinsp. Leszek Koźmiński - zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej oraz podkom. Paweł Leśniewski - wykładowca tego zakładu. Przy ich pomocy, od pierwszej edycji Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” poznaje tajniki kryminalistyki.

Szkoła Policji w Pile dla Katarzyny Bondy, jak i innych autorów powieści kryminalnych, to miejsce szczególne. Dlatego też jako jedyna szkoła policyjna trafiła już nie raz na karty książek, dzięki czemu może być wyjątkowo promowana w świecie literatury czy szeroko rozumianej kultury. O Szkole pisali lub w niej choć częściowo sytuowali fabułę, poza Katarzyną Bondą, Mariusz Czubaj, Robert Ostaszewski i Ryszard Ćwirlej. Mikołaj Lizut - dziennikarz, producent i scenarzysta programów dokumentalnych, niedawno realizował też tu serial dokumentalny „Kobiety w mundurach”.

 

Jacek Czechowski