Skanowanie na użytek śledczych

Data publikacji 15.07.2016

Na mocy porozumienia o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Politechniką Śląską, a Szkołą Policji w Pile, rozpoczęliśmy w tym miesiącu współpracę ...

Skanowanie na użytek śledczych Na mocy porozumienia o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Politechniką Śląską, a Szkołą Policji w Pile, rozpoczęliśmy w tym miesiącu współpracę w ramach projektu pt. Opracowanie systemowych rozwiązań wspomagających zabezpieczenie miejsca zdarzenia i proces wykrywczych na podstawie materiału dowodowego utrwalonego za pomocą technik skaningu laserowego oraz satelitarnych technik pomiarowych.
Politechnikę Śląską w tym przedsięwzięciu reprezentuje Katedra Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, kierowana przez prof. dr. hab. Tadeusza Wieczorka, zaś Szkołę Policji w Pile Zakład Służby Kryminalnej, dowodzony przez mł. insp. Marzenę Brzozowską. W ramach pierwszych wspólnych działań przez kilka dni, wraz z kilkoma przedstawicielami najważniejszych w Polsce i na świecie producentów skanerów 3D, mieliśmy okazję testować i sprawdzać możliwości tego typu urządzeń na miejscach symulowanych zdarzeń o charakterze kryminalnym (w pomieszczeniu i terenie otwartym). Poza scenami miejsc zdarzeń, przygotowanymi przez nauczycieli ZSK podkom. Pawła Leśniewskiego i st. asp. Marcina Mańczaka, w naszym zainteresowaniu było określenie potencjału skanerów 3D w zakresie utrwalania obrazowego i wymiarowania wybranych rodzajów śladów kryminalistycznych oraz możliwości pracy urządzeń w trudnych warunkach oświetleniowych.
Należy podkreślić, iż wybór dokonany przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej do współpracy właśnie naszej Szkoły nie był przypadkowy, lecz wynikał z pionierskich dokonań w zakresie wykorzystania skanowania 3D w ramach kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia i związanych z tym prekursorskich publikacji powstałych pod przewodnictwem podinsp. Leszka Koźmińskiego, zastępcy kierownika Zakładu Służby Kryminalnej. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. „Wykorzystanie możliwości nowoczesnego skanowania 3D w oględzinach miejsca zdarzenia i ich dokumentowania” oraz powstały w ramach innego projektu badawczo-rozwojowego Nowoczesne technologie dla/w procesie karnym i ich wykorzystanie – aspekty techniczne, kryminalistyczne, kryminologiczne i prawne referat zatytułowany „Praktyczne możliwości nowoczesnych technik pomiarowych (2D i 3D) podczas oględzin miejsc zdarzeń oraz ich wykorzystanie w dalszym procesie wykrywczym w perspektywie korzyści i ograniczeń prawnoprocesowych”.
Wyniki naszych wspólnych działań badawczych wraz z rekomendacjami zostaną przekazane po zakończeniu projektu do Ministerstwa Spraw Węwnętrznych.

Skanowanie na użytek śledczych Skanowanie na użytek śledczych Skanowanie na użytek śledczych Skanowanie na użytek śledczych

autor: Dorota Witkowska

(15.07.16)