Spadochroniarze Sosabowskiego

Data publikacji 17.06.2016

Po długiej przerwie, spowodowanej remontem, w maju została oddana do użytku szkolna galeria sztuki „Akwarium”. Pracownicy i funkcjonariusze Szkoły ...

Spadochroniarze Sosabowskiego Po długiej przerwie, spowodowanej remontem, w maju została oddana do użytku szkolna galeria sztuki „Akwarium”. Pracownicy i funkcjonariusze Szkoły Policji w Pile mogą na nowo prezentować w niej swoje najrozmaitsze pasje.
Obecnie w „Akwarium” trwa wystawa poświęcona postaci generała Stanisława Sosabowskiego oraz udziału 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w operacji „Market-Garden”. Autorami wystawy są pasjonaci, wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej - nadkom. Leszek Bieliński i podkom. Paweł Leśniewski. O tym, skąd wzięło się zainteresowanie wciąż mało popularnym w Polsce Generałem oraz o tym, skąd pochodzą prezentowane zbiory, opowiedział nam jeden z twórców wystawy – nadkom. Leszek Bieliński: „W 1992 roku, gdy odbywałem zasadniczą służbę wojskową w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej w Krakowie, miał miejsce światowy zlot spadochroniarzy. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego zostałem odznaczony przez weteranów Brygady srebrną odznaką Związku Polskich Spadochroniarzy w Londynie. Od tego czasu zaczęła się moja przygoda z 1SBS i generałem Sosabowskim. W Holandii każdy wie, kim był Generał, w naszym kraju bywa z tym różnie. Dlatego powstała ta wystawa. Zbiory w całości pochodzą z naszych prywatnych kolekcji i były gromadzone latami.”.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 6 czerwca br. Wernisaż rozpoczął się wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. Uroczystość uświetniła obecność delegacji harcerzy 7 Harcerskiej Drużyny „Czerwonych Beretów” im. gen. Sosabowskiego z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lęborku. Drużyna udostępniła również, na czas trwania wystawy, materiały dotyczące pracy z patronem drużyny. Wśród zaproszonych na wystawę gości znaleźli się ponadto: Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, Prezydent Miasta Piły dr Piotr Głowski, hm. Krzysztof Siwka z Hufca ZHP w Lęborku, ks. kpt. Tomasz Wola – proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile, przedstawiciele Związku Polskich Spadochroniarzy z Prezesem Oddziału Poznańskiego - panem Michałem Żmudą, kpt. Paweł Kamiński- przedstawiciel Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, a także komendanci i kierownicy komórek organizacyjnych Szkoły.

Spadochroniarze Sosabowskiego Spadochroniarze Sosabowskiego Spadochroniarze Sosabowskiego Spadochroniarze Sosabowskiego

autor: Paulina Politowska

(16.05.16)