Metody dokonywania oszustw

Data publikacji 22.01.2016

Dostrzegając potrzebę podniesienia poziomu wiedzy i świadomości w zakresie narastającego zjawiska i problemu, jakim są przestępstwa gospodarcze, w dniu 19 stycznia ...

Metody dokonywania oszustw Dostrzegając potrzebę podniesienia poziomu wiedzy i świadomości w zakresie narastającego zjawiska i problemu, jakim są przestępstwa gospodarcze, w dniu 19 stycznia, w ramach doskonalenia zawodowego, podkom. Hanna Bigielmajer z Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile przeprowadziła szkolenie adresowane do kadry oraz słuchaczy Szkoły, którego tematem przewodnim były „Metody dokonywania oszustw.”
Podczas prelekcji omówiono znamiona przestępstwa oszustwa pospolitego określonego w art. 286 kodeksu karnego, przedstawiono profil sprawcy oszustwa oraz charakterystykę pokrzywdzonych przestępstwem oszustwa. Ponadto omówiono najpowszechniejsze metody dokonywania oszustw - oszustwo kredytowe, oszustwo za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro, oszustwo ubezpieczeniowe (asekuracyjne), oszustwo metodą na wnuczka, „na kuferek”, „na rulon”, oszustwa trickowe, zawodowe, inseratowe, przy sprzedaży mieszkań, na okazyjny zakup, na podmianę faktur za energię elektryczną, darmowe doładowania do telefonów komórkowych, kosztowna „strzałka” z Afryki, oszustwa matrymonialne, metodą „na jeden grosz”, przy sprzedaży monet (tzw. one penny), oszustwa nigeryjskie, na inkaso, oszustwa phishingowe, na portalach społecznościowych i oszustwa karuzelowe ("karuzela vatowska").
Po zakończeniu wystąpienia szkoleniowego miała miejsce dyskusja z udziałem uczestników szkolenia, zwracająca uwagę na znaczenie wiedzy o metodach, które stosują sprawcy oszustw, oraz na skalę zagrożenia tego rodzaju przestępstwami.
W szkoleniu wzięło udział 58 słuchaczy kursu specjalistyczego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno – rozpoznawcze oraz dochodzeniowo – śledcze.

Metody dokonywania oszustw Metody dokonywania oszustw

autor: Hanna Bigielmajer

(22.01.16)

Powrót na górę strony