Gorący czerwiec w pilskiej Szkole Policji

Data publikacji 12.06.2015

Na początku czerwca, po dwóch dniach zmagań, zakończył się VII Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych, w którym wzięło udział 25 drużyn reprezentujących ...

Gorący czerwiec w pilskiej Szkole Policji Na początku czerwca, po dwóch dniach zmagań, zakończył się VII Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych, w którym wzięło udział 25 drużyn reprezentujących szkoły, w których prowadzone są klasy o profilu policyjnym. Zaszczytny tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2015” otrzymała reprezentacja Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed Szkołą Policji w Pile jest finał Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2015”, który odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. Organizacja tego przedsięwzięcia związana jest z powrotem do korzeni, czyli ponownym kształceniem przez pilską Szkołę Policji funkcjonariuszy pionu kryminalnego. Warto dodać, że wspomniany Konkurs był już kiedyś dwukrotnie organizowany (w latach 2005 i 2006). Jednakże we wcześniejszych zmaganiach uczestniczyli wyłącznie policjanci pełniący służbę w komórkach dochodzeniowo-śledczych oraz operacyjno-rozpoznawczych. W tegorocznej edycji postanowiono rozszerzyć zarówno skład drużyn (do czterech osób), jak i zakres konkurencji.

Finał czerwcowego konkursu, poprzedziły eliminacje w komendach wojewódzkich (Stołecznej) policji, w których uczestniczyli policjanci z komend powiatowych, miejskich oraz rejonowych. Do Piły przyjadą więc drużyny złożone z najlepszych funkcjonariuszy, którzy reprezentować będą wszystkie garnizony wojewódzkie. W sumie w zmaganiach uczestniczyć będzie 68 policjantów. Każda z drużyn będzie składać się z: policjanta służby dochodzeniowo-śledczej, policjanta służby operacyjno-rozpoznawczej, technika kryminalistyki oraz policjanta sprawującego nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Prokuratur Generalny Andrzej Seremet, Prorektor ds. zasobów ludzkich i kształcenia ustawicznego Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski.

W finale drużyny rywalizować będą w następujących sprawdzianach:

• wiedzy zawodowej (test),
  • wiedzy praktycznej,
  • umiejętności na miejscu zdarzenia,
  • umiejętności strzeleckich,
  • umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Konkurs ma na celu promowanie wiedzy i umiejętności praktycznych policjantów służby kryminalnej oraz motywowanie ich do doskonalenia swoich kwalifikacji zawodowych.

W trakcie finału wyłonione zostaną najlepsi w następujących kategoriach:

• drużyna służby kryminalnej,
  • policjant dochodzeniowo-śledczy,
  • policjant operacyjno-rozpoznawczy,
  • technik kryminalistyczny,
  • policjant sprawujący nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą.

Na zwycięzców, zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej, czekają cenne nagrody, które wręczone zostaną podczas zakończenia w dniu 25 czerwca.

Szczegółowych informacji w sprawie Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2015” udziela kierownik Sekcji Prezydialnej podinsp. Dorota Witkowska: tel. 67 352 21 60, tel. kom. 695 820 161.

autor: Anna Fons

(12.06.15)