„Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”

Data publikacji 06.02.2015

Ponad dwa lata temu przystąpiono do planowania jednej z najnowszych inwestycji Szkoły Policji w Pile jaką była rozbudowa bazy dydaktycznej i budowa nowych ...

„Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani” Ponad dwa lata temu przystąpiono do planowania jednej z najnowszych inwestycji Szkoły Policji w Pile jaką była rozbudowa bazy dydaktycznej i budowa nowych obiektów sportowych, które miały być umiejscowione częściowo na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Wówczas przeprowadzono rozmowy z p. Michaelem Schudrichem – Naczelnym Rabinem Polski, który razem z p. Alicją Kobus (wiceprzewodniczącą Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Oddział w Poznaniu) gościł w Szkole. Po wnikliwych analizach, udokumentowaniu i konsultacji z Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz porozumieniu się z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie, Szkoła otrzymała zgodę na przeprowadzenie prac. Dzięki temu przy pomocy środków pozyskanych z Komendy Głównej Policji i przy zaangażowaniu Urzędu Miasta w Pile, na miejscu cmentarza żydowskiego, w maju ubiegłego roku dokonano otwarcia obiektów sportowych pilskiej Szkoły Policji.

„Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani” Efektem nawiązanej współpracy była także idea powstania pomnika upamiętniającego XVII-wieczny cmentarz żydowski, który jak wspomniano częściowo znajdował się na terenie Szkoły. Dzięki podjętym działaniom została ocalona pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Piły, którzy stanowili o wielokulturowości i tożsamości miasta. W prace upamiętnienia kirkutu (cmentarza żydowskiego) włączyła się także Gmina Piła. Dzięki współpracy na terenie Szkoły (od strony ulicy Konopnickiej) stanął pomnik, który zaprojektował prof. nadzw. Janusz Marciniak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracujący z dr inż. arch. Eugeniuszem Skrzypczakiem z tej samej uczelni. Granitowy pomnik ma kształt gwiazdy Dawida i stanowi jednoznaczny symbol narodowościowy, łączący aspekty świeckie i religijne, przeszłość i przyszłość. Na monumencie znajduje się m.in. napis eksponujący religijny i historyczny charakter pomnika oraz przesłanie etyczne o znaczeniu pamięci – „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”. Fundatorem pomnika są Szkoła Policji w Pile oraz Urząd Miasta Piły. Uroczyste odsłonięcie planowane jest na przełomie maja i czerwca.

autor: Anna Fons

(06.02.15)