„Awans” i dźwięki niosące dobro

Data publikacji 27.01.2015

Członkowie szkolnego zespołu „Awans” – grający na instrumentach perkusyjnych podinsp. Jacek Słoński, podinsp. Tomasz Ratajczak ...

„Awans” i dźwięki niosące dobro Członkowie szkolnego zespołu „Awans” – grający na instrumentach perkusyjnych podinsp. Jacek Słoński, podinsp. Tomasz Ratajczak (gitara solowa) i nadkom. Paweł Holeksa (gitara basowa), uczestniczyli w koncertach kolęd i pastorałek. Koncerty, które miały miejsce w ubiegłą niedzielę, były kolejną inicjatywą zorganizowaną na rzecz budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum w naszym mieście i odbyły się w Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. NMP Królowej Polski oraz w Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pile. Muzycy z zespołu „Awans” byli częścią orkiestry, razem z Mikołajem Staniewskim (gitara rytmiczna) i Mateuszem Ziemichód (instrumenty klawiszowe), która towarzyszyła dwóm występującym chórom: Chórowi „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury w Pile (pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego) oraz Chórowi „Gromada” ze Starej Wiśniewki (pod batutą Lilii Czai) oraz solistom (Marta Humeniuk, Jolanta Górska i Klaus Giese).
W trakcie koncertu artyści zaprezentowali znane kolędy, pastorałki oraz bożonarodzeniowe pieśni w nowych aranżacjach. Każdy z chórów zaśpiewał osobno, a następnie razem z solistami i orkiestrą, pod batutą obu dyrygentów. Publiczność mogła usłyszeć m.in. „Oj maluśki, maluśki”, „Całą noc padał śnieg”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Dobra Nowina”, „Gdy śliczna Panna”, „Wśród nocnej ciszy”, ukraińską kolędę „Oj radujsia zemle”, czy też świąteczne utwory Zbigniewa Preisnera.
Za swój występ muzycy zostali nagrodzeni gorącymi oklaskami na stojąco i prośbami o bis, podczas którego wykonali m.in. „Bracia patrzcie jeno” oraz radosną pastorałkę „Największy gazda”.
Proboszczowie obu parafii, w których odbywały się koncerty - ks. kan. płk Zbigniew Kłusek i ks. dr Władysław Nowicki przygotowali dla chórzystów dwie niespodzianki. Pierwszą były wyśmienite rogaliki, drugą koncert w wykonaniu Pana Tomasza Hoppe na odrestaurowanych organach w parafii św. Stanisława Kostki. Artyści uczestniczyli też w poczęstunku przygotowanym specjalnie dla nich przez Zarząd i wolontariuszy Towarzystwa Pomocy Chorym w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” w Pile przy ul. Browarnej. Oni także podczas koncertu przeprowadzili zbiórkę publiczną na rzecz budowy pilskiego hospicjum.
Szkolni wykładowcy tworzący zespół „Awans” uczestniczyli w ostatnich tygodniach nie tylko we wspomnianych koncertach. Towarzyszyli również muzykom podczas występów w Złotowie, Zakrzewie, Pile i Finale WOŚP. „Awans”, którego skład tworzy jednocześnie zespół „Meno Mosso”, planuje dalsze występy i następne projekty artystyczne, o których z pewnością będziemy informować na stronie internetowej Szkoły.

„Awans” i dźwięki niosące dobro „Awans” i dźwięki niosące dobro „Awans” i dźwięki niosące dobro „Awans” i dźwięki niosące dobro
„Awans” i dźwięki niosące dobro „Awans” i dźwięki niosące dobro/t „Awans” i dźwięki niosące dobro „Awans” i dźwięki niosące dobro

autor: Anna Fons

(27.01.15)