Rozpoczynamy od oględzin

Data publikacji 26.01.2015

W dniach 19 – 23 stycznia 2015 r. zrealizowaliśmy pierwszą edycję kursu specjalistycznego dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi, w którym udział ...

Rozpoczynamy od oględzin W dniach 19 – 23 stycznia 2015 r. zrealizowaliśmy pierwszą edycję kursu specjalistycznego dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi, w którym udział wzięli funkcjonariusze służb dochodzeniowo - śledczych i techniki kryminalistycznej z policyjnych garnizonów województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego.
W szkoleniu dominowały aktywne formy dydaktyczne, prowadzone przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej oraz Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia. Pod nadzorem wykładowców, uczestnicy dokonywali rekonstrukcji miejsca zdarzeń o najpoważniejszym charakterze, w tym znalezienia zwłok. Poszczególne zespoły ćwiczyły wspólną pracę z podziałem na funkcje, procesowo - kryminalistyczne dokumentowanie oględzin, postępowanie z dowodami rzeczowymi i udzielanie informacji mediom podczas wykonywania czynności służbowych. Istotną rolę w programie kursu odgrywa praktyczne prowadzenie oględzin miejsca zdarzenia w rozszerzonym składzie grupy operacyjno - procesowej z podziałem na zespoły i pracę w wyznaczonych sektorach. Największe emocje przyniosły symulowane zajęcia w formie rozprawy sądowej, podczas której uczestnicy szkolenia przesłuchiwani byli na okoliczność ewentualnych błędów i niedociągnięć powstałych podczas czynności na miejscach symulowanych zdarzeń.

autor: Krzysztof Sawicki

(28.01.15)