Po pierwsze nadzór

Data publikacji 26.01.2015

Po raz pierwszy w historii Szkoły realizowaliśmy kurs specjalistyczny z zakresu nadzoru nad czynnościami procesowymi wykonywanymi przez Policję.

Po pierwsze nadzór Po raz pierwszy w historii Szkoły realizowaliśmy kurs specjalistyczny z zakresu nadzoru nad czynnościami procesowymi wykonywanymi przez Policję. Słuchacze tego kursu, reprezentujący osiem garnizonów wojewódzkich, przez dwa tygodnie zdobywali wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne przygotowujące do wykonywania zadań związanych z kierowaniem i sprawowaniem nadzoru nad funkcjonariuszami i pracownikami komórki organizacyjnej realizującej zadania z zakresu prowadzenia postępowania przygotowawczego.
W ramach kursu, pod opieką dydaktyczną podinsp. Tadeusza Niemiry i podinsp. Krzysztofa Wróblewskiego, poruszano zagadnienia dotyczące rodzajów i celów nadzoru, miejsca komórki dochodzeniowo-śledczej w strukturze jednostki organizacyjnej Policji. Z psychologiem szkolnym ćwiczono rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych oraz sztukę negocjacji. Ważną rolę odgrywała analiza konkretnych przypadków połączona z dyskusją poświęconą roli bezpośredniego przełożonego w nadzorze oraz realizowania nadzoru nad czynnościami w poszczególnych etapach postępowania karnego i postępowania z przedmiotami i śladami zabezpieczonymi w postępowaniu przygotowawczym. Istotne kwestie zajęć dotyczyły także zagadnień z zakresu tymczasowego zajęcia mienia ruchomego oraz zabezpieczenia majątkowego, a także nadzoru nad wydatkami w postępowaniu przygotowawczym.
Zajęcia prowadzone były również przez zaproszonych gości - prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Wydziału Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego BSK KGP kom. Michała Białęckiego i naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Łodzi mł. insp. Andrzeja Rogowskiego.
Pilotażowy kurs przez jego uczestników został przyjęty oceniony jako potrzebny, co dobrze rokuje na kolejne planowane tegoroczne edycje.

autor: Marzena Brzozowska

(26.01.15)

Powrót na górę strony