AWANS kolędowo

Data publikacji 20.01.2015

Zespół muzyczny AWANS ze Szkoły Policji w Pile istnieje już wiele lat. Mimo upływu czasu nadal gra, przenosząc swoich odbiorców w niezwykły świat muzyki ...

AWANS kolędowo Zespół muzyczny AWANS ze Szkoły Policji w Pile istnieje już wiele lat. Mimo upływu czasu nadal gra, przenosząc swoich odbiorców w niezwykły świat muzyki, dźwięków i harmonii w najlepszym wydaniu. Oprócz tego zespół chętnie uczestniczy w rozmaitych muzycznych inicjatywach. Tak było również podczas dwóch niedzielnych koncertów kolęd i pastorałek w Złotowie i Zakrzewie. Członkowie AWANSU, a jednocześnie wykładowcy pilskiej Szkoły Policji: podinsp. Jacek Słoński (grający na instrumentach perkusyjnych), podinsp. Tomasz Ratajczak (gitara solowa) i nadkom. Paweł Holeksa (gitara basowa) wzięli udział w kolejnym projekcie artystycznym. To właśnie oni weszli w skład zespołu towarzyszącego występowi dwóch chórów: „Halka” z Regionalnego Centrum Kultury w Pile (pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego) oraz „Gromada” ze Starej Wiśniewki (pod batutą Lilii Czai). Artystom towarzyszyli soliści (Marta Humeniuk, Sylwia Palińska i Klaus Giese), akompaniator Patryk Miara i pozostali członkowie orkiestry: Mikołaj Staniewski (gitara rytmiczna) i Mateusz Ziemichód (instrumenty klawiszowe). Zespół, razem z muzykami zespołu AWANS, wzbogacony o dyrygenta „Halki” Sylwię Palińską oraz grupę wokalistów, tworzą wspólnie pilski zespół „Meno Mosso”.
We wspomnianych koncertach, razem z chórzystami, solistami i zespołem wzięło udział ponad 70 artystów. Występy odbyły się w parafii p.w. św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie oraz Hali Widowiskowo – Sportowej Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Zakrzewie. Wśród publiczności, oprócz mieszkańców wspomnianych miejscowości, obecni byli przedstawiciele zarządu województwa, powiatu, gminy, jak również regionalnych instytucji kultury i edukacji. Podczas koncertów artyści zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki w nowych, ciekawych aranżacjach. Oprócz powszechnie znanych bożonarodzeniowych pieśni („Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Wśród nocnej ciszy”), w repertuarze znalazły się: kolęda ukraińska „Oj radujsia zemle”, utwory Zbigniewa Preisnera, w tym „Kolęda dla nieobecnych”. Nie zabrakło również pastorałek „z przytupem” i „na góralską nutę” czy też wykonanych razem z publicznością piosenki „Największy gazda”, znanej z repertuaru „Arki Noego”. Za swój występ muzycy zostali nagrodzeni gorącymi oklaskami oraz podziękowaniami.
Kolejne koncerty obydwu chórów wraz z solistami i zespołem, tym razem zagrane na rzecz budowy hospicjum w naszym mieście, odbędą się 25 stycznia w Pile (o godz. 12.00 w parafii Wojskowo – Cywilnej NMP Królowej Polski przy ul. Podchorążych oraz o godz. 16.00 w kościele p.w. św. Stanisława Kostki przy ul. Browarnej). Serdecznie zapraszamy.

AWANS kolędowo AWANS kolędowo AWANS kolędowo AWANS kolędowo

autor: Anna Fons