Metody dokonywania oszustw - 2014 - Szkoła Policji w Pile

Metody dokonywania oszustw

Data publikacji 20.10.2014

„Metody dokonywania oszustw” - taki tytuł nosiło kolejnej spotkanie z szeroko pojętej kryminalistyki, zorganizowane z okazji jubileuszu 60-lecia powołania ...

Metody dokonywania oszustw „Metody dokonywania oszustw” - taki tytuł nosiło kolejnej spotkanie z szeroko pojętej kryminalistyki, zorganizowane z okazji jubileuszu 60-lecia powołania Szkoły Policji w Pile. Wykład połączony z prezentacją multimedialna oraz filmami tematycznymi poprowadzili wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły: podinsp. Wiesław Malowany i asp. Hanna Bigielmajer.
Prowadzący przedstawili definicje oszustwa z punktu wiedzenia prawa, a następnie opowiedzieli słuchaczom kursów specjalistycznych o motywach i sposobach dokonywania tego typu przestępstw. Jak wspomnieli wykładowcy, szczególnie narażone na to, by stać się ofiarą oszustwa są osoby starsze. To właśnie seniorzy, poprzez swoją łatwowierność i dobroduszność stanowią łatwy cel dla przestępców, którzy oszukują ich np. wykorzystując w tym celu popularną metodą „na wnuczka”. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podają się za osobę z rodziny (np. wnuczka, bratanka, siostrzeńca) i pod pozorem niepowtarzalnej okazji (zakup mieszkania, samochodu) lub nieszczęścia (wypadek, nagła operacja), zwracają się z prośbą o szybką pomoc finansową. W ten sposób oszuści wyłudzają znaczne sumy pieniędzy, bezdusznie okradając swoje ofiary, które wierzą, że pomagają swoim bliskim.
Wykładowcy wzbogacili swoje wypowiedzi przykładami spraw, które pozwoliły słuchaczom pogłębić zdobytą wiedzę z zakresu omawianej problematyki.

autor: Anna Fons

(20.10.14)