Zabezpieczenie majątkowe

Data publikacji 18.03.2014

Zabezpieczenie majątkowe to instytucja, która spełnia w prawie karnym wiele ważnych zadań. Jest środkiem przymusu stosowanym wobec podejrzanego ...

Zabezpieczenie majątkowe Zabezpieczenie majątkowe to instytucja, która spełnia w prawie karnym wiele ważnych zadań. Jest środkiem przymusu stosowanym wobec podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie przestępstwa, którego celem jest zabezpieczenie późniejszego wykonania orzeczenia sądu w zakresie kar i środków karnych, które mają charakter majątkowy. Następuje to przede wszystkim poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem przez podejrzanego/oskarżonego (zabezpieczenie mienia), tak aby nie mógł się go pozbyć i uniemożliwić wykonanie przyszłego orzeczenia.
Zabezpieczenie majątkowe jest stosowane również po to, aby sprawcy nie mogli organizować sobie drogiej ochrony prawnej za kradzione pieniądze, nie mogli finansować zastraszania świadków, a także byli świadomi skuteczności organów ścigania. Zabezpieczenie majątkowe stosowane jest również w tym celu, aby sprawcy nie mogli powrócić do przestępstwa za pomocą uzyskanych narzędzi i środków oraz w jak najwyższym stopniu zrekompensować krzywdę pokrzywdzonego i podnieść poczucie sprawiedliwości.
Efektywność i celowość dokonywania zabezpieczeń następuje przede wszystkim na etapie postępowania przygotowawczego, a to zależy w znacznym stopniu od sprawności działania policji i prokuratury.
Z uwagi na złożony charakter instytucji zabezpieczenia majątkowego, wielość przepisów odsyłających, brak spójności pomiędzy regulacjami kodeksu karnego wykonawczego a kodeksu postępowania karnego, w praktyce występują liczne problemy z właściwym jej stosowaniem, o czym mieli się okazję przekonać słuchacze kursu specjalistycznego w zakresie ujawniania, identyfikacji i zabezpieczenia mienia podlegającego zajęciu w postępowaniu przygotowawczym. W związku z trzecią w tym roku edycją tego kursu gościem Szkoły Policji w Pile był Piotr Leśniewski – komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wągrowcu, który przybliżył słuchaczom procedury postępowania cywilnego w zabezpieczeniu majątkowym w toku postępowania karnego.
Tematem wykładu było zabezpieczenie majątkowe i wykonanie tego zabezpieczenia. Nasz gość omówił ograniczenia w egzekucji, metody wykorzystywane w pracy komornika w poszukiwaniu składników majątku dłużnika, ze wskazaniem na możliwość wykorzystania tych metod przez organy ścigania, informacje, które są istotne z punktu widzenia egzekucji, jak również instytucję powództwa przeciwegzekucyjnego (ekscydencyjnego).

autor: Hanna Bigielmajer

(18.03.14)

Powrót na górę strony