Lepiej wiedzieć wcześniej

Data publikacji 28.02.2014

Uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile w ramach ogólnopolskiego konkursu ...

Lepiej wiedzieć wcześniej Uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile w ramach ogólnopolskiego konkursu „Mam Haka na Raka” przygotowali prezentację dotyczącą chłoniaków (nowotwór układu chłonnego-limfatycznego) i przedstawili ją słuchaczom naszej Szkoły. W wykładzie uczestniczyli młodzi policjanci kursu podstawowego, którzy mieli okazję dowiedzieć się wiele na temat specyfiki tej choroby. Lepiej wiedzieć wcześniej

Jak powiedziała koordynatorka przedsięwzięcia – pedagog z Zespołu Szkół p. Danuta Wolny, pierwsze objawy (powiększone węzły chłonne, znużenie, osłabienie, gwałtowne chudnięcie, gorączka, obfite nocne poty, uporczywe swędzenie skóry, utrzymujący się kaszel, duszności) są bagatelizowane, a to mogą być sygnały, aby zwrócić się o poradę do lekarza. Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 7 tysięcy przypadków zachorowań, tak więc profilaktyka jest najważniejsza. Posiadanie wiedzy na temat objawów chłoniaka zwiększa znacznie szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego i przedłużającego choremu życie.

Podczas prezentacji słuchacze i kadra Szkoły mogli, po zapoznaniu się z budową i funkcjami układu chłonnego człowieka, poznać rodzaje chłoniaków, epidemiologię tej chorby, czynniki, które mogą mieć wpływ na jej powstanie, diagnozowanie i nowoczesne metody leczenia. Przybyli na wykład poznali również zasady działań profilaktyki antynowotworowej. Za swoją prezentacje uczniowie (Angelika Burdziak, Angelika Dorosz, Mateusz Biliński i Patryk Sobociński) oraz p. Danuta Wolny nagrodzeni zostali brawami.

Podobne przedsięwzięcia związane z szeroko pojętą edukacją profilaktyczną były już „wielokrotnie” organizowane w pilskiej Szkole Policji.

autor: Anna Fons

(25.02.14)