Oględziny bez błędów

Data publikacji 04.02.2014

W pierwszym miesiącu nowego roku zrealizowaliśmy aż dwie edycje kursu specjalistycznego dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi, w którym udział wzięli ...

Oględziny bez błędów W pierwszym miesiącu nowego roku zrealizowaliśmy aż dwie edycje kursu specjalistycznego dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi, w którym udział wzięli funkcjonariusze służb dochodzeniowo - śledczych i techniki kryminalistycznej z policyjnych garnizonów województw wielkopolskiego, warmińsko - mazurskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego i śląskiego.
W szkoleniu tym dominują aktywne formy dydaktyczne, prowadzone przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej, począwszy od dokonywania rekonstrukcji miejsca zdarzenia w oparciu o wcześniej wytworzoną dokumentację procesowo - kryminalistyczną, aż po szeroki kompleks czynności oględzinowych na miejscach zdarzeń o najpoważniejszym charakterze, w tym znalezienia zwłok. Poszczególne zespoły ćwiczyły wspólną pracę z podziałem na funkcje, procesowo - kryminalistyczne dokumentowanie oględzin, postępowanie z dowodami rzeczowymi i udzielanie informacji mediom podczas wykonywania czynności służbowych.
Istotną rolę w programie kursu odgrywa praktyczne prowadzenie oględzin miejsca zdarzenia w rozszerzonym składzie grupy operacyjno - procesowej z podziałem na zespoły i pracę w wyznaczonych sektorach. Jak zawsze jednak największe emocje i wartości dydaktyczne przyniosły symulowane zajęcia w formie rozprawy sądowej, podczas której uczestnicy szkolenia przesłuchiwani byli na okoliczność ewentualnych błędów i niedociągnięć powstałych podczas czynności na miejscach symulowanych zdarzeń.

Oględziny bez błędów Oględziny bez błędów Oględziny bez błędów Oględziny bez błędów

autor: Marzena Brzozowska

(04.02.14)