Przestępczość w sektorze bankowym

Data publikacji 31.01.2014

Przestępczość bankowa należy do jednej z najtrudniejszych do wykrycia i jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla klientów banku, ale także dla samej instytucji ...

Przestępczość w sektorze bankowym Przestępczość bankowa należy do jednej z najtrudniejszych do wykrycia i jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla klientów banku, ale także dla samej instytucji finansowej, która traci zaufanie i dobrą reputację na rynku. Liczba ujawnionych przestępstw bankowych wzrasta z roku na rok. Z reguły w ramach tej tematyki mamy do czynienia ze sprawami związanymi z wyłudzaniem kredytów, różnego rodzaju nadużyciami udzielonego zaufania czy przekroczeniem uprawnień przez pracowników banku, praniem brudnych pieniędzy albo przestępstwami czekowymi i wekslowymi. Jednak wbrew pozorom to nie przestępczość zewnętrzna, jak np. napady na bank czy ataki hakerów, jest najbardziej niebezpieczna, ale przestępczość wewnętrzna, której sprawcami są pracownicy danej placówki.
W związku z trwającą, pierwszą w tym roku, edycją kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, gośćmi Szkoły Policji w Pile byli: Dariusz Polaczyk – Dyrektor Departamentu Przeciwdziałania Przestępstwom Alior Banku S.A., pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich, Jacek Petrykiewicz – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz Marcin Masłowski z PayU.
Nasi goście przybliżyli słuchaczom otoczenie prawne banku, typy przestępstw bankowych, najczęstsze przestępstwa bankowe na podstawie badań, największe przestępstwa bankowe w historii, psychologię oszusta, współpracę banków z Policją, współpracę międzybankową w obszarze bezpieczeństwa, działalność Związku Banków Polskich, systemy IT i organizację struktur bezpieczeństwa banków. Podczas spotkania poruszono również problematykę przestępstw wewnętrznych i zewnętrznych – wyłudzenia kredytów, kradzież środków z rachunków, fałszerstwo dokumentów, fraudy pracownicze, wyłudzenia przy pomocy technik socjotechnicznych, zagrożenia związane z obrotem gotówkowym. Ponadto tematem wykładu była bankowość elektroniczna (przestępstwa kartowe, ataki na bankomaty, zagrożenia związane z bankowością internetową, bezpieczeństwo transakcji elektronicznych, przestępstwa z użyciem kart pre-paid, bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych itd.).

Przestępczość w sektorze bankowym Przestępczość w sektorze bankowym Przestępczość w sektorze bankowym

autor: Hanna Bigielmajer

(31.01.14)

Powrót na górę strony