Wypadki chodzą po ludziach

Data publikacji 28.01.2014

Wypadki chodzą po ludziach Niekorzystne warunki atmosferyczne, chwila nieuwagi oraz, jak mówi się powszechnie, „nieszczęśliwy zbieg okoliczności” i... dochodzi do wypadku. Właśnie temu zagadnieniu było poświęcone pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu KNOW HOW. Poprowadził je młodszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej asp. sztab. Paweł Leśniewski.
W prelekcji, ilustrowanej prezentacją multimedialną, uczestniczyli słuchacze kursu podstawowego, którzy po zakończeniu szkolenia z pewnością trafią do wydziałów ruchu drogowego komend wojewódzkich i powiatowych. To właśnie oni podczas codziennej służby będą często pojawiali się jako jedni z pierwszych na miejscu zdarzenia i będą musieli udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej, a także wiedzieć, w jaki sposób dokonać zabezpieczenia terenu i śladów związanych z wypadkiem. Ich wiedza i umiejętności będą miały wpływ na dalsze postępowanie mające na celu odpowiedzenie na pytania dotyczące okoliczności i przebiegu zdarzenia.
Podczas spotkania asp. Leśniewski omówił podstawowe pojęcia SPO (stały punkt odniesienia), SLO (stała linia odniesienia) oraz zasady wykonywania szkicu sytuacyjnego na miejscu wypadku drogowego. Opowiedział też o algorytmie postępowania Policji w przypadku takiego zdarzenia. Funkcjonariusz przedstawił również fazy potrącenia pieszego przez jadący pojazd oraz omówił ślady, które można ujawnić na miejscu wypadku (np. hamowania i blokowania kół, tzw. suche błoto, środki opatrunkowe, ślady spodów obuwia na asfaltowej powierzchni). Na zakończenie, asp. Leśniewski zaprezentował szkice kryminalistyczne miejsca wypadku oraz materiały dotyczące przykładowych wypadków drogowych.

Wykład odbył się w ramach Koła Kryminalistycznego oraz cyklu KNOW HOW. Są to organizowane w Szkole spotkania z ekspertami z różnych dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem.

autor: Anna Fons

(28.01.14)