Zwalczanie przestępczości gospodarczej

Data publikacji 22.01.2014

Przestępstwa gospodarcze powodują poważne straty dla Skarbu Państwa i naruszają interesy wszystkich uczestników obrotu gospodarczego: zarówno przedsiębiorców ...

Zwalczanie przestępczości gospodarczej Przestępstwa gospodarcze powodują poważne straty dla Skarbu Państwa i naruszają interesy wszystkich uczestników obrotu gospodarczego: zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Ponadto wywołują utratę zaufania do systemu gospodarczego lub jego konkretnych instytucji. Karty płatnicze, jak i inne formy płatności elektronicznej, czy pranie pieniędzy, stały się współcześnie jednymi z ważniejszych form zjawiskowych działalności przestępczej.
Wraz z początkiem roku kalendarzowego w Szkole rozpoczęła się kolejna edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej. Podczas wykładów, ćwiczeń, symulacji i pokazów, grupa słuchaczy doskonali swoje umiejętności i poszerza wiedzę w powyższym zakresie, zarówno z udziałem wykładowców Szkoły, jak i funkcjonariuszy z jednostek terenowych Policji.
Przedstawiciele Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp.: st. asp. Przemysław Jacyno i sierż. sztab. Rafał Blatkiewicz przeprowadzili zajęcia dydaktyczne z zakresu ujawniania i zwalczania przestępstw z użyciem kart płatniczych i innych form płatności elektronicznej oraz prania pieniędzy. Przy omawianiu zagadnień związanych z przestępczością kartową, prelegenci zwrócili uwagę na techniczne i merytoryczne rozwiązania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych. Wskazali na metody identyfikacji sprawców przestępstw kartowych, jak również złożony proces wykrywczy.
W dalszej części spotkania omówili fazy prania pieniędzy, wskazując metody i instytucje wykorzystywane w poszczególnych fazach oraz sposoby działania sprawców. Przedstawiając poszczególne metody i sposoby, wskazywali symptomy ich występowania oraz możliwości ich ujawnienia. Zwrócili także uwagę na ograniczenia związane z uzyskiwaniem informacji stanowiących tajemnice zawodowe.

autor: Leszek Gruntkowski

(22.01.14)

Powrót na górę strony