Szkoła w roku 2012 – część II

Data publikacji 05.02.2013

Ważnym elementem wychowawczym jest rozwijanie i propagowanie kultury fizycznej, m.in. poprzez organizację i udział w masowych imprezach sportowych.

Szkoła w roku 2012 – część II Ważnym elementem wychowawczym jest rozwijanie i propagowanie kultury fizycznej, m.in. poprzez organizację i udział w masowych imprezach sportowych. W minionym roku Szkoła była współorganizatorem Biegu o Puchar Komendanta Szkoły Policji w Pile w ramach 22. Międzynarodowego Maratonu Philips’a i Mistrzostw Policji w Półmaratonie.
Niezależnie od tego, reprezentanci Szkoły wzięli udział w imprezach zorganizowanych na terenie kraju, m.in. w zawodach strzeleckich oraz w XII Mistrzostwach Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej, które odbyły się w Mielnie.

W 2012 roku zrealizowano różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze kulturalno - oświatowym. Działania te adresowane były nie tylko do słuchaczy i kadry Szkoły, ale także do mieszkańców Piły i powiatu. W szkolnej galerii sztuki „Akwarium” zorganizowano 6 wystaw tematycznych. Swoje prace wystawiali zarówno artyści z Piły oraz uczniowie klas „policyjnych”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa eksponatów związanych z Milicją Obywatelską, pochodzących ze zbiorów wykładowcy Zakładu Kryminalnego podinsp. Mariusza Staronia oraz zorganizowana na korytarzach Szkoły wystawa pokonkursowa plakatów profilaktycznych „Bezpieczna szkoła” podczas Turnieju Klas Policyjnych.

W minionym roku swoją działalność w Szkole prowadziła grupa muzyczna AWANS złożona z uzdolnionych muzycznie słuchaczy Szkoły. AWANS wystąpił w sumie 9 razy, grając m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jastrowiu, otwarciu wernisażu wystawy „Mój najlepszy dzień ferii w fotografii” w szkolnej galerii sztuki, podczas Turnieju Klas Policyjnych, Święta Policji, czy w ramach koncertów organizowanych dla opuszczających szkolne mury kompanii.

Dużym zainteresowaniem cieszył się IX Wielodyscyplinowy Rajd Turystyczny „Wiosenne Przebudzenie 2012”, zorganizowany przez odział PTTK w Pile, Urząd Miasta Piły oraz naszą Szkołę, w którym uczestniczyło 300 osób (piechurzy, rowerzyści i kajakarze).

W ubiegłym roku Szkołę zwiedziło (grupy zorganizowane, bez Dnia Otwartego Szkoły podczas Turnieju Klas Policyjnych), zapoznając się z jej historią oraz szkoleniem i pracą Policji 1157 osób.

Warto dodać, że oprócz działalności kulturalno - oświatowej, Szkoła Policji w Pile intensywnie angażuje się w działania prospołeczne w Pile i powiecie pilskim. Biorą w nich udział zarówno słuchacze, kadra, jak i pracownicy Szkoły. W Szkole organizowane są regularne wyjazdy słuchaczy i kadry do punktu zbiórki krwi, która służy pacjentom Szpitala Specjalistycznego w Pile i wszystkim potrzebującym tego najcenniejszego leku. W minionym roku policyjni wolontariusze oddali 87 litrów krwi.

Organizowane były regularne wyjazdy wolontaryjne słuchaczy, kadry i pracowników Szkoły do rozmaitych placówek. Wolontariusze spędzili w ubiegłym roku wiele godzin, uczestnicząc w różnych przedsięwzięciach okolicznościowych. Słuchacze uczestniczą także w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, czytając i ofiarowując książki oraz prezenty dzieciom w pobliskim szpitalu. Wolontariusze w mundurach, odwiedzają Centrum Charytatywno - Opiekuńczym CARITAS w Pile, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Policjanci z samorządu szkolnego słuchaczy uczestniczyli w grudniowej akcji „Pusta choinka”.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia) Wolontariusze ze Szkoły zostali Laureatami Powiatowego Konkursu „Barwy Wolontariatu”. Okolicznościowy dyplom został wręczony podczas XIII Gali Wolontariatu, która odbyła się w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Dużym wydarzeniem i jednocześnie znacznym przedsięwzięciem logistycznym ubiegłego roku była organizacja w Szkole IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi „Klasa Policyjna Roku 2012”, który organizowany był w dniach 31 maja - 1 czerwca pod patronatem Komendanta Głównego Policji.

W czwartej edycji Turnieju wzięło udział 20 drużyn. Rozegrano cztery konkurencje: test sprawności fizycznej, test umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, test umiejętności strzeleckich oraz sprawdzian obejmujący ogólną wiedzę o Policji.
Pierwsze miejsce i tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2012” zdobyli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. Drugie miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Katowicach, a na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Ponadto, dodatkową konkurencją, której wyniki nie były brane pod uwagę w klasyfikacji generalnej, był konkurs na plakat profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”. Laur zwycięzcy tej konkurencji przypadł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, na II miejscu uplasował się Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących, a III miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Podczas ostatniego dnia Turnieju zorganizowano Miasteczko Policyjne, które zwiedziło, oprócz uczestników Turnieju, uczniów klas policyjnych z całej Polski, setki odwiedzających.

autor: Waldemar Hałuja

(05.02.13)

Powrót na górę strony