?Rada Państwa (...) wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.?

Data publikacji 13.12.2012

W niedzielny poranek, 13 grudnia 1981 roku powyższe słowa zabrzmiały z głośników radioodbiorników i telewizorów. Na 20 miesięcy, tj. do dnia 22 lipca 1983 roku, zmieniły one życie milionów Polaków...

W Polsce obchodzimy dziś 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podobnie jak w wielu miastach Polski, również w Pile odbyły się uroczystości upamiętniające to szczególne wydarzenie w dziejach naszego kraju. W samo południe pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu dziesiątki delegacji reprezentujących pilskie szkoły, zakłady pracy, organizacje samorządowe i mieszkańcy miasta, złożyli wiązanki kwiatów, upamiętniając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad trzech dekad i ludzi, którzy walcząc o niepodległą Polskę, ponieśli najwyższą ofiarę ? swoje życie. W uroczystości wzięli udział poczet sztandarowy i delegacja pilskiej Szkoły Policji w osobach zastępcy komendanta mł. insp. Piotra Gacy i kierownik Zakładu Kryminalnego podinsp. Marzeny Brzozowskiej i starszego wykładowcy podinsp. Jarosława Zientkowskiego.

autor: Waldemar Hałuja

(13.12.12)