Za dwa lata 60-lecie

Data publikacji 28.09.2012

Niedawno, 15 września Szkoła Policji w Pile obchodziła 58. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano wycieczkę rowerową, w której uczestniczyli szkolni ...

Za dwa lata 60-lecie Niedawno, 15 września Szkoła Policji w Pile obchodziła 58. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano wycieczkę rowerową, w której uczestniczyli szkolni cykliści i ich przyjaciele. Sama rocznica powstania, choć nie ?okrągła?, samą swoją wielkością budzi szacunek. Od 1954 roku przez te wszystkie lata, przez mury Szkoły przewinęło się setki tysięcy milicjantów i policjantów. Miniony czas, spędzony na szkoleniach, warsztatach i kursach, niejednokrotnie stawał się przyczynkiem do snucia ciekawych opowieści i wielu niezapomnianych wspomnień.
Budynek, w którym mieści się Szkoła jest od niej starszy i powstawał w latach 1926 ? 1928. To tutaj, zaraz po drugiej wojnie światowej znajdowała się pierwsza siedziba władz miejskich. ?Niebieskie mundury? wprowadziły się tu w 1954 roku, wcześniej przeprowadzając prace i przystosowując gmach do celów dydaktycznych. W pierwszym kursie szkoleniowym, który rozpoczął się w grudniu 1954 roku, udział wzięło 492 milicjantów, a szkolenie trwało 4 miesiące. Z biegiem lat stopniowo wydłużono czas trwania kursu podstawowego do 10 miesięcy. Młodzi kursanci, jak ich wówczas nazywano, zdobywali wiedzę z zakresu kryminalistyki, nadzoru administracyjnego i służby zewnętrznej, prawa karnego materialnego i procesowego, wyszkolenia strzeleckiego, musztry, taktyki specjalnej, wychowania fizycznego i szkolenia politycznego. Od 1 kwietnia 1960 roku, oprócz kursów dla posterunkowych, wprowadzono kursy specjalistyczne. Od tego dnia rozpoczęło się w Szkole szkolenie referentów operacyjno-dochodzeniowych. Program szkolenia zawierał rozbudowane wiadomości z zakresu prawa, kryminalistyki i taktyki zwalczania przestępczości. To właśnie ze specjalności ?kryminalnej? nasza Szkoła słynie w całej Polsce. Stopniowo także rozrastała się baza dydaktyczno ? logistyczna Szkoły.
W 1989 roku rozpoczęły się w Polsce przemiany społeczne i polityczne. Demokratyzacja systemu politycznego spowodowała zmiany w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. W kwietniu 1990 roku powołano do życia Policję. Spowodowało to reformę szkolnictwa policyjnego, nastawionego na przygotowanie policjantów, służących społeczeństwu.
Dziś pilska Szkoła dysponuje bazą umożliwiającą zakwaterowanie 645 słuchaczy. W ciągu roku przewija się przez nią ok. 3 tys. policjantów biorących udział w różnego rodzaju kursach. Szkoła nadal jest na bieżąco modernizowana, posiada nowoczesną bazę logistyczną i dydaktyczną, w skład której wchodzą pracownie ogólne, sale wykładowe, aula oraz pracownie specjalistyczne, w tym informatyczne, sala wyszkolenia strzeleckiego, pomocy przedmedycznej, łączności, broni, daktyloskopii i zwalczania narkomanii. Pracownie zaopatrzone są w pomoce audiowizualne. Oprócz tego na terenie Szkoły wydzielono sektor do symulacji ćwiczeń w terenie, znajdują się tu także nowoczesne sale oględzinowe, licząca ponad 44 tys. woluminów biblioteka z czytelnią oraz kompleks obiektów sportowych. Policjanci angażują się w działania kulturalne (wystarczy tylko wspomnieć szkolny zespół AWANS, wystawy w galerii sztuki ?Akwarium?), jak i w działania wolontaryjne (liczne wyjazdy do zaprzyjaźnionych placówek, honorowe krwiodawstwo), ale to już historia, która dzieje się na naszych oczach.
Czekając na Jubileusz 60-lecia, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z historii Szkoły.

Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie
Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie
Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie
Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie Za dwa lata 60-lecie

autor: Anna Fons

(29.09.12)

Powrót na górę strony