Samodzielność w oględzinach

Data publikacji 07.11.2011

Oględziny miejsca zdarzenia są ważną czynnością kryminalistyczną i procesową, nierzadko dostarczają pierwszych, bezpośrednich informacji o zdarzeniu, ...

Samodzielność w oględzinach Oględziny miejsca zdarzenia są ważną czynnością kryminalistyczną i procesową, nierzadko dostarczają pierwszych, bezpośrednich informacji o zdarzeniu, a często są także, w myśl ?siedmiu złotych? pytań kryminalistyki, źródłem najistotniejszych danych o przestępstwie. Zawsze powinny zostać przeprowadzone z należytą starannością i wnikliwością.

Wykładowca Zakładu Kryminalnego Szkoły podinsp. Leszek Koźmiński oraz kierownik Zespołu Techniki Kryminalistycznej Komendy Powiatowej Policji w Pile asp. Paweł Leśniewski, przeprowadzili wspólnie, w siedzibie komendy, cykl szkoleń z zakresu samodzielnego wykonywania czynności oględzinowych. Odbiorcami szkolenia byli funkcjonariusze Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej i Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile. Prowadzący, w ramach szkolenia, przypomnieli główne modele organizacyjne oględzin, ze szczególnym uwzględnieniem czynności oględzinowych bez udziału technika kryminalistyki lub specjalisty.

Należy przypomnieć, że wykładowcy Zakładu Kryminalnego Szkoły, jako pierwsi w kraju, opracowali materiały szkoleniowe, m.in. w formie skryptu, przeznaczone właśnie dla policjantów służby kryminalnej prowadzących samodzielnie oględziny bez udziału technika.

autor: Marzena Brzozowska

(25.10.11)