Policjanci wczoraj i dziś

Data publikacji 07.11.2011

?Policjanci wczoraj i dziś? to tytuł I Sympozjum Biografistyki Policyjnej, które zostało zorganizowane przez Komendę Główną Policji, ...

Policjanci wczoraj i dziś ?Policjanci wczoraj i dziś? to tytuł I Sympozjum Biografistyki Policyjnej, które zostało zorganizowane przez Komendę Główną Policji, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Wyższą Szkołę Humanistyczno ? Przyrodniczą w Sandomierzu i Stowarzyszenie Muzeum Policji w Kielcach.

Sympozjum oraz połączona z nim konferencja naukowa zostały zorganizowane w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, przedstawiciele jednostek Policji, środowiska naukowego, organizacji, firm, instytucji, stowarzyszeń historycznych oraz uczniowie klas o profilu policyjnym z całej Polski.

Pilską Szkołę Policji reprezentowała Anna Fons ? animator kultury oraz autorka jednego z artykułów opublikowanych w specjalnie wydanej publikacji. Artykuł poświęcony został Stanisławowi Skotnickiemu - swego czasu najstarszemu policjantowi w Polsce, którym opiekowała się Szkoła.

Podczas Sympozjum wręczono odznaczenia oraz prestiżowe nagrody honorowe ?Fortiter et recte? przyznawane przez Kapitułę powołaną przez Stowarzyszenie Muzeum Policji dla funkcjonariuszy Policji i osób cywilnych, instytucji i organizacji działających na rzecz Policji, zasad bezpieczeństwa państwa i obywateli oraz badań naukowych i działalności wydawniczej dotyczącej tej formacji.

Podczas sesji naukowej wygłoszono referaty ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, a poświęcone m.in. życiu i działalności Mariana Borzęckiego ? Komendanta Głównego Policji Państwowej, znanemu profesorowi Zakładu Kryminologii UW Pawłowi Horoszowskiemu czy Stanisławie Paleolog - jednej z pierwszych kobiet na stanowiskach kierowniczych Policji. Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Komendy Stołecznej Policji. Przedsięwzięciu towarzyszyła promocja I tomu ?Encyklopedii Policji? oraz wystawa ?Policja w ochronie dziedzictwa narodowego?.

Policjanci wczoraj i dziś Policjanci wczoraj i dziś Policjanci wczoraj i dziś Policjanci wczoraj i dziś

autor: Dorota Witkowska

(25.10.11)