Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych

Data publikacji 07.11.2011

?Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w Policji?, ?Darowanie kary w sprawach dyscyplinarnych w służbach mundurowych?...

Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych ?Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w Policji?, ?Darowanie kary w sprawach dyscyplinarnych w służbach mundurowych?, ?Wina jako przesłanka odpowiedzialności dyscyplinarnej w służbach mundurowych?, ?Przedawnienie w postępowaniu dyscyplinarnym w służbach mundurowych?, ?Kierunek zmian w procedurach dyscyplinarnych w służbach mundurowych. Możliwość uchwalenia i przydatność ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej w służbach mundurowych?. ?Sytuacja prawna policjanta zawieszonego w czynnościach służbowych?, ?Wpływ ustawy karnoprocesowej na model postępowania dyscyplinarnego?, ?Odwołalność czynności procesowych w postępowaniu dyscyplinarnym w Policji?, ?Odpowiedzialność dyscyplinarna Służby Więziennej?, ?Luki w Ustawie o dyscyplinie wojskowej i aktach okołoustawowych jako czynnik utrudniający reagowanie dyscyplinarne w Wojsku Polskim?, ?Postępowanie dyscyplinarne w Straży Granicznej? - to tylko niektóre z tytułów referatów, które wygłosili uczestnicy II Seminarium ?Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych?, które zorganizowano w Szkole Policji w Pile przy współudziale Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.

Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych W seminarium wzięło udział ponad 50 osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli środowisk naukowych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Wyższa Szkoła Biznesu w Pile, czy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile), Prokuratury, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej i jednostek organizacyjnych Policji (Komendy Głównej Policji, garnizonów wojewódzkich i powiatowych) - ekspertów, teoretyków i praktyków.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Pile - doc. dr Ireneusz Adamczak, dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu doc. dr Ryszard Hayn, dr hab. Hanna Paluszkiewicz ? z Zakładu Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Piotr Kubaszewski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, czy też podinsp. Sebastian Maj - naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, autor książki ?Postępowanie dyscyplinarne w służbach mundurowych?.
Podczas obrad prelegenci poruszali wiele interesujących tematów dotyczących prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w służbach mundurowych, a podczas dyskusji wymieniano się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Jednym z efektów seminarium będzie wydanie, w ramach Biblioteczki Kwartalnika Prawno-Kryminalistycznego, publikacji zawierającej wystąpienia uczestników tegorocznej edycji.

Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych Odpowiedzialność dyscyplinarna w służbach mundurowych

autor: Krzysztof Opaliński

(19.10.11)