Z biegiem Noteci - 2010 - Szkoła Policji w Pile

Z biegiem Noteci

Data publikacji 06.06.2011

Noteć jest siódmą pod względem długości rzek w Polsce. Przepływa malowniczym szlakiem tuż obok nas - mieszkańców Północnej Wielkopolski.

Z biegiem Noteci Noteć jest siódmą pod względem długości rzek w Polsce. Przepływa malowniczym szlakiem tuż obok nas - mieszkańców Północnej Wielkopolski. Płynąc z jej wartkim nurtem, miniemy zapadające w pamięć krajobrazy, jeziora, lasy, słynące z bogactwa flory i fauny okolice Puszczy Noteckiej i Borów Krajeńskich. Popłyniemy pomiędzy wzgórzami, równinami, wśród zabytków, śladów historii minionych wieków i pomników przyrody, bo z pewnością warto ocalić od zapomnienia tak urokliwe miejsca. Właśnie z myślą o tym powstały Klaster Turystyczny, który obchodzi w tym roku pierwszą rocznicę działalności oraz Stowarzyszenie Organizacja Turystyczna Północnej Wielkopolski DOLINA NOTECI. Obie wymienione inicjatywy mogą pochwalić się już dużymi sukcesami w zakresie promocji tego niezwykłego regionu.

Z biegiem Noteci W związku ze wspomnianą rocznicą zorganizowana została konferencja pod nazwą Pierwszy Klaster Turystyczny Północnej Wielkopolski DOLINA NOTECI dziś i jutro. Podczas niej podsumowano dotychczasową działalność Klastra, rozmawiano o inicjatywach i planach na przyszłość. Jednym z prelegentów była animatorka kultury z pilskiej Szkoły Policji pani Anna Fons, która wystąpiła z wykładem pt. Panta rhei - od historii do innowacyjnej promocji regionu. Opowiedziała zebranym gościom o dwóch ciekawych inicjatywach historycznych, które zrealizowano w bieżącym roku: "II Pikniku Historycznym - Inscenizacja Bitwy pod Ujściem - Rzecz o tym, jak Szwed Ujście oblegał" oraz inscenizacji bitwy pod Dąbkami, zwanej przez historyków "Małym Grunwaldem".

Podczas konferencji, w której wystąpili przedstawiciele pilskich środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych uroczyście wręczono wyróżnienia i statuetki "Ambasador Doliny Noteci". Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii o Dolinie Noteci oraz ekspozycja prezentująca walory przyrodniczo-turystyczne regionu, przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile. Na konferencji nie zabrakło też członków Stowarzyszenia THEATRUM HISTORICA, którzy przechadzali się ubrani w stroje rodem z XVII wieku.

autor: Anna Fons

(25.11.10)