Od Policji do... Policji

Data publikacji 03.06.2011

Na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową, której zadaniem stała się ochrona bezpieczeństwa ...

Od Policji do... Policji Na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową, której zadaniem stała się ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. I tak przez kolejne dziesięciolecia Policja tworzyła ciekawą historię. Od początków istnienia formacji, poprzez okres okupacji, Milicji Obywatelskiej do Policji po roku 1990. Historię tę dokumentują liczne zdjęcia, dokumenty, medale i odznaczenia, które przenoszą w świat błękitnych mundurów. Tę fascynującą historię mogli prześledzić goście, którzy przybyli na wernisaż wystawy zbiorów podinsp. w st. spoczynku Piotra Fiałkowskiego (KWP w Bydgoszczy) oraz pana Macieja Kaczmarka, którą dziś zaprezentowano w szkolnej galerii sztuki ?Akwarium?.

W uroczystości wzięli udział komendant Szkoły insp. Jerzy Powiecki, jego zastępcy, kadra, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piły. Piotr Fiałkowski z prawdziwą pasją opowiedział gościom oraz uczniom z ?klas policyjnych? o swojej kolekcji, którą tworzy od 6 lat. A jest o czym opowiadać, ponieważ na wystawie można zobaczyć m.in.:
- zbiór dokumentów formacji policyjnych z okresu XIX wieku,
- zbiór dokumentów policji województwa lwowskiego z czasów II Rzeczypospolitej z unikatową legitymacją emeryta policyjnego st. przodownika policji Stanisława Świerkosza z miejscowości Gassendorf,
Od Policji do... Policji - zbiór odznaczeń i medali policyjnych, milicyjnych z unikatowym odznaczeniem Polska Swojemu Obrońcy - z 1921 roku,
- zbiór tablic z budynków MO, Policji,
- zbiór mundurów milicyjnych i policyjnych z wyjątkowymi mundurami oficera z misji pokojowej w Kosowie oraz zastępcy komendanta głównego Policji, nadinspektora Henryka Tokarskiego,
- hełm policyjny, tzw. rogacz, wzór austriacki, z 1917 roku, z orłem polskim, wzór 27,
- zdjęcia pomordowanych policjantów przez NKWD w Twerze,
- zdjęcia policyjne z okresu II RP: Komendy Powiatowej w Żninie, Gnieźnie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu,
- szkic do patrolowania z 1922 roku z Posterunku Policji Państwowej w Gassendorf (byłe województwo lwowskie).

Wystawa będzie czynna do 15 października. Zapraszamy osoby indywidualne oraz grupy zwiedzających. Przed wizytą prosimy o kontakt ze szkolną animatorką kultury panią Anną Fons, tel. (67) 352 21 66, e-mail: kultura@pila.szkolapolicji.gov.pl

Od Policji do... Policji Od Policji do... Policji Od Policji do... Policji Od Policji do... Policji

autor: Anna Fons

(22.09.10)