Mały Grunwald

Data publikacji 03.06.2011

O tej bitwie do tej pory wspominali tylko historycy i prawdziwi pasjonaci, rozważając wspaniałość oręża, zdolności taktyczne dowódców i męstwo chłopów ...

Mały Grunwald O tej bitwie do tej pory wspominali tylko historycy i prawdziwi pasjonaci, rozważając wspaniałość oręża, zdolności taktyczne dowódców i męstwo chłopów wielkopolskich, dzięki którym powstrzymano atak Krzyżaków finlandzkich na ziemie polskie. Od wczoraj wie o tym wydarzeniu więcej osób. Mowa o tych wszystkich, którzy uczestniczyli w inscenizacji bitwy pod Dąbkami (niedaleko Wyrzyska) z 1431 roku, która nazywana jest także Małym Grunwaldem.
W realizacji przedsięwzięcia brała udział przedstawicielka Szkoły, pani Anna Fons, która w ramach współpracy jednostkami samorządowymi, przedstawiła grupie 150 dziennikarzy polonijnych z całego świata (przybyli oni do Piły na XVIII Światowe Forum Mediów Polonijnych) informacje o historii, zabytkach i potencjale powiatu pilskiego, a także przybliżyła im dzieje Szkoły i jej budynku. W programie tej żywej lekcji historii, nie zabrakło wielu atrakcji. Każdy mógł zobaczyć jak np. wyglądał ówczesny warsztat płatnerza, rogownika czy kowala oraz w jaki sposób odbywała się ręczna produkcja masła, natomiast przed bitwą wyrzyski chór Halka odśpiewał uroczyście Bogurodzicę.
Inscenizacja bitwy, która miała miejsce ponad 570 lat temu, zorganizowana została przez Organizację Turystyczną Północnej Wielkopolski DOLINA NOTECI, Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski oraz Pilską Izbę Gospodarczą przy współudziale Starostwa Pilskiego, Urzędu Miasta Wyrzyska, stowarzyszenia Teatrum Historia i Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile.

Mały Grunwald ?Mały Grunwald? ?Mały Grunwald?
?Mały Grunwald? ?Mały Grunwald? ?Mały Grunwald?

autor: Anna Fons

(16.09.10)