I o to chodzi

Data publikacji 02.06.2011

"Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem - życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią" - tak mawiał Heraklit z Efezu. Maksyma ta, pomimo upływu wielu lat, ...

I o to chodzi "Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem - życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią" - tak mawiał Heraklit z Efezu. Maksyma ta, pomimo upływu wielu lat, nic nie straciła na ważności. Podczas naszego życia, pod wpływem rozmaitych doświadczeń, ulegamy nieustannym przemianom. Takiej przemianie uległa też Gaba - tytułowa bohaterka etiudy filmowej, do której zdjęcia kręcone były w naszej Szkole. Razem ze słuchaczami kompanii I, Gaba uczestniczyła w jednej z najważniejszych scen filmu - policyjnej przysiędze. Film, który jest jednocześnie pracą dyplomową studentki Warszawskiej Szkoły Filmowej - Agnieszki Manii, opowiada historię młodej dziewczyny "z problemami", która z chwilą wstąpienia do Policji, zmienia swoje życie na lepsze.

I o to chodzi Historia Gaby jest częściowo oparta na faktach. Przygotowania do rozpoczęcia zdjęć trwały pół roku. Dla uczestniczących w tym przedsięwzięciu młodych policjantów było to niezwykłe i fascynujące przeżycie. Mieli oni okazję zobaczyć, jak dużo czasu, cierpliwości, zaangażowania i pasji wielu osób, wymaga praca na planie filmowym. Scena, która w filmie będzie trwała niespełna 90 sekund, kręcona była... cztery godziny. Z rozmaitych ujęć, w odpowiednich kadrach, powtarzając dokładnie słowo za słowem. Pomimo upału i zmęczenia, było warto. Takich chwil się nie zapomina, a wspomnienia zostają z nami przez całe życie. I o to chodzi.

I o to chodzi I o to chodzi I o to chodzi I o to chodzi

autor: Anna Fons

(24.06.10)