Rak to nie wyrok

Data publikacji 01.06.2011

Rak jest jedną z najgroźniejszych chorób, która zbiera żniwo na całym świecie. Z pewnością wyleczeń byłoby więcej, gdyby wszyscy wykonywali kompleksowe badania, ...

Rak to nie wyrok Rak jest jedną z najgroźniejszych chorób, która zbiera żniwo na całym świecie. Z pewnością wyleczeń byłoby więcej, gdyby wszyscy wykonywali kompleksowe badania okresowe, mogące wykryć chorobę we wczesnym stadium. Wówczas istnieje możliwość całkowitego wyleczenia.

Rak to nie wyrok W celu propagowania szczytnej idei badań profilaktycznych, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile stworzono zespół, który propaguje ogólnopolską akcję pt. ?Mam haka na raka?. Rak to nie wyrok Zespół ten, którego opiekunem jest pedagog Danuta Wolny, tworzą uczniowie klasy II a o profilu policyjnym (Patrycja Madej, Karolina Drawert, Błażej Woźniak, Michał Pempera oraz Bartek Rutkowski - opracował plakat i ulotkę na temat raka prostaty). W działania te, podobnie jak w roku ubiegłym włączyła się też nasza Szkoła.

Rak to nie wyrok Dzisiejsze spotkanie, zorganizowane w auli Szkoły, w którym uczestniczyło kierownictwo, kadra i słuchacze poświęcone było rakowi prostaty, który dotyka blisko 30% mężczyzn w wieku około 50 lat i aż 80% 80-latków. Jest on także przyczyną 9% zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi.

Rak to nie wyrok W celu przekonania wszystkich zgromadzonych o konieczności wykonywania badań profilaktycznych, zaprezentowano film zrealizowany przez uczniów ZSP nr 2. Można było dowiedzieć się z niego m.in. o objawach, które mogą świadczyć o konieczności wykonania dokładniejszych badań. W naszej Szkole, jak i w wielu pilskich urzędach i instytucjach rozwieszono plakaty i wyłożono ulotki nawołujące do przeprowadzania kompleksowych badań. Pamiętajmy, że zawsze lepiej, łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć, a rak nie jest wyrokiem, trzeba tylko wcześnie wykryć chorobę, a stać to się może dzięki badaniom profilaktycznym.

(26.03.10)