Stop dyskryminacji

Data publikacji 01.06.2011

Przeciwdziałanie dyskryminacji w teorii i praktyce ? to tytuł cyklu szkoleń organizowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a prowadzonych przez trenerów ...

Stop dyskryminacji Przeciwdziałanie dyskryminacji w teorii i praktyce ? to tytuł cyklu szkoleń organizowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a prowadzonych przez trenerów ze Stowarzyszenia Pro Humanum Jolantę Lange i Tadeusza Olczaka. Stop dyskryminacji Szkolenia tego typu mają podnosić kompetencje związane z pracą w środowisku społecznym zróżnicowanym kulturowo i światopoglądowo. W ostatnim z nich, zorganizowanym w stolicy Dolnego Śląska ? Wrocławiu, wziął również udział pełnomocnik komendanta Szkoły ds. praw człowieka i jednocześnie wykładowca nadkom. Roman Rauhut.

Celem szkolenia, które było realizowane przy użyciu interaktywnych form pracy (wykład interaktywny, dyskusja, praca w grupach, drama, odgrywanie ról, symulacje, studium przypadków, burza mózgów), było uwrażliwienie uczestników na zjawiska wykluczenia, dyskryminacji, przynależności do grup dominujących i podrzędnych, a także:

• przekazanie i uporządkowanie wiedzy związanej z powstawaniem stereotypów, uprzedzeń i ich wpływu na działania dyskryminujące innych ludzi oraz dotyczącej ochrony prawnej i pomocy instytucjonalnej osobom dyskryminowanym,
  • kształtowanie umiejętności identyfikowania dyskryminacji (rozumienia, czym jest działanie dyskryminujące, jakie są jego przejawy i formy, przyczyny i skutki),
  • zaznajomienie się z obowiązującymi przepisami prawa antydyskryminacyjnego,
  • nabycie wiedzy z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji (szczególnie w miejscu pracy) oraz umiejętności wyboru i zastosowania odpowiedniej strategii antydyskryminacyjnej.

(02.03.10)