Zatrzymać czas - 2009 - Szkoła Policji w Pile

Zatrzymać czas

Data publikacji 08.06.2011

Czas jest tym, czego nie możemy pożyczyć. Nie możemy go także zobaczyć, dotknąć, ani poczuć. A jednak jego skutki dają się zauważyć.

Zatrzymać czas Czas jest tym, czego nie możemy pożyczyć. Nie możemy go także zobaczyć, dotknąć, ani poczuć. A jednak jego skutki dają się zauważyć. Widzimy przesuwające się wskazówki zegara, zmieniające się pory roku, czujemy, że się starzejemy. Wobec upływu czasu jesteśmy bezsilni, bo nad czasem nie możemy zapanować. Możemy jednak uchwycić chwilę, zatrzymać ją w kadrze, aby móc w przyszłości odtworzyć magiczne obrazki.

Zatrzymać czas ?Fotografuję, bo chwile są ulotne, chcę uchwycić chwilę, dać jej oprawę, pozwolić pamiętać" - to słowa sierż. Justyny Przybył, która w ten sposób zaprezentowała w szkolnej galerii sztuki AKWARIUM swoje prace, którym nadała ogólny tytuł ?Zatrzymać czas?. Wśród zaproszonych gości, poza kierownictwem i kadrą Szkoły, znaleźli się insp. Zbigniew Kicza - komendant powiatowy Policji w Czarnkowie, Jan Pertek - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie oraz Jan Graczyk - wójt gminy Lubasz.

Zatrzymać czas Sierż. Justyna Przybył na co dzień pracuje w Posterunku Policji w Lubaszu, który podlega pod KPP w Czarnkowie. Jak sama mówi, ?zawsze jest dobry czas na zrobienie ciekawego zdjęcia, wystarczy umieć patrzeć?. Inspiracje czerpie z podróży po Polsce i Europie. Swoją przygodę ze sztuką zaczęła od malarstwa, a technika, którą się posługuje to olej. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych, m.in. w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Uczestniczyła w kilku wystawach malarskich, ale fotografie prezentuje po raz pierwszy. Tą dziedziną sztuki zainteresowała się przy okazji plenerów i warsztatów malarskich. Często zdarzało się, że gdy malowała pejzaż, światło zmieniało się zbyt szybko. W celu jego uchwycenia, a później odtworzenia na płótnie, musiała niekiedy sięgać po aparat. I tak już zostało do dziś. Aparat towarzyszy jej wszędzie, aby choć na chwilę zatrzymać czas.

Zatrzymać czas Zatrzymać czas Zatrzymać czas Zatrzymać czas

(12.10.09)