Dotacje pod lupą - 2009 - Szkoła Policji w Pile

Dotacje pod lupą

Data publikacji 08.06.2011

Otwierając gazetę, czy przeglądając portale internetowe, dość regularnie możemy przeczytać o kolejnych próbach wyłudzeń unijnych dotacji.

Dotacje pod lupą Otwierając gazetę, czy przeglądając portale internetowe, dość regularnie możemy przeczytać o kolejnych próbach wyłudzeń unijnych dotacji. To tylko te, o których wiemy, a co z tymi, których nie udało się ujawnić? Niekiedy bowiem przebiegłość osób pragnących wzbogacić się nielegalnie za sprawą dotacji tak dalece uwiarygodnia ich działania, że trudno oddzielić je od tysięcy zgodnych z prawem. Pomóc w tym może ciągłe doskonalenie warsztatu pracy oraz wzbogacanie wiedzy.

Jednym ze sposobów, który umożliwia podniesienie kwalifikacji w tym zakresie są kursy specjalistyczne dla policjantów służby kryminalnej, którzy pełnią służbę na stanowiskach lub wykonujących zadania zwalczania przestępczości gospodarczej. Właśnie jesteśmy na półmetku trzeciego w tym roku kursu dla popularnych PG-owców. W ramach dwumiesięcznego kursu policjanci m.in. spotykają się z osobami, które mają wieloletnie doświadczenie w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. Jedną z takich osób jest mł. asp. Adam Wiącek z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP, który w ciągu dwudniowego pobytu w Szkole przeprowadził zajęcia dla 34 słuchaczy wspomnianego kursu. Ich tematyką była przestępczość związana z funkcjonowaniem dotacji i funduszy celowych oraz na szkodę finansowych interesów Unii Europejskiej.

Poza przybliżeniem mechanizmów sprawczych i sposobów działania sprawców przestępstw związanych z funkcjonowaniem dotacji i funduszy celowych oraz z wykorzystaniem pomocy unijnej, prowadzący zajęcia omówił zakres współdziałania z podmiotami udzielającymi dotacji, kontrolno-nadzorczymi i instytucjami sektora finansowego.

(15.09.09)