Pamiętamy i składamy hołd

Data publikacji 08.06.2011

Miniona sobota należała do tych szczególnych dni w roku, w których w ciągu jednego dnia obchodzonych jest kilka uroczystości. Wspomnieliśmy już o obchodach dnia ...

Pamiętamy i składamy hołd Miniona sobota należała do tych szczególnych dni w roku, w których w ciągu jednego dnia obchodzonych jest kilka uroczystości. Wspomnieliśmy już o obchodach dnia wszystkich pań noszących imię Maria. 15 sierpnia to również wielkie święto kościelne ? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Te dwa wydarzenia zbiegają się również z trzecim ? Świętem Wojska Polskiego. Jest to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Pamiętamy i składamy hołd Pomimo tego, że święto to zostało wprowadzone 17 lat temu ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., ma ono jednak dłuższą historię. Ustanowienie tego święta (wówczas nazywanego Świętem Żołnierza) sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych (gen. broni Stanisława Szeptyckiego) nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r., w którym można przeczytać: ?W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach o całość i niepodległość Polski?.

Pamiętamy i składamy hołd Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pamiętamy i składamy hołd Tegoroczne główne uroczystości, związane z 89. rocznicą upamiętnienia wydarzeń sierpniowych 1920 roku, odbyły się przy pomniku Tysiąclecia Polski i powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy znajdującego się na placu Zwycięstwa. Wśród delegacji reprezentujących różne organizacje i w asyście żołnierskiej kompanii honorowej, kwiaty pod pomnikiem złożyła również delegacja Szkoły Policji w Pile z Zastępcą Komendanta Szkoły, nadkom. Romanem Gryczką na czele.

(17.08.09)