Przestępczość podatkowa i celna

Data publikacji 07.06.2011

W tym tygodniu gościliśmy w Szkole mł. chor. Rafała Jankowskiego z Zakładu Prawa Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

Przestępczość podatkowa i celna W tym tygodniu gościliśmy w Szkole mł. chor. Rafała Jankowskiego z Zakładu Prawa Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Przeprowadził on zajęcia dot. problematyki podatkowej i celnej dla policjantów kursu specjalistycznego z zakresu zwalczania przestępczości gospodarczej.

W trakcie wykładów omówione zostały przestępstwa podatkowe i celne, ze szczególnym uwzględnieniem podatku akcyzowego i VAT. Przedstawiona została problematyka procedury celnej i podatkowej oraz dokumentacji z nią związanej, natomiast podczas omawiania znamion poszczególnych przestępstw i wykroczeń skarbowych, przeanalizowano metody działalności przestępczej w odniesieniu do poszczególnych podatków. Uwypuklone zostały zmiany, jakie zaszły w naszym systemie prawnym w związku z wejściem do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Podkreślona została także rola Policji jako niefinansowego organu postępowania przygotowawczego oraz omówiony został zakres jej działania. Wskazano na konieczność współpracy Policji z organami podatkowymi, kontroli skarbowej i celnymi oraz wymiany informacji, mając na uwadze ograniczenia wynikające z tajemnicy skarbowej, ubezpieczeniowej i bankowej.

(20.03.09)